Participácia: Účasť občanov a zainteresovaných aktérov na rozhodovaní

Ponúkame odbornú podporu samosprávam, inštitúciám a organizáciám, ktoré chcú do plánovacích a rozhodovacích procesov zapojiť tých, ktorých sa tieto rozhodnutia týkajú – či už dnes, alebo v budúcnosti. 

Typickým príkladom je tvorba verejnej politiky alebo plánu rozvoja miest a obcí, kde samospráva chce zapojiť občanov do určovania priorít. Ako však zabezpečiť, aby bol proces skutočne inkluzívny a neskĺzol do neproduktívneho konfliktu? Ako nastaviť participáciu tak, aby aj tí, ktorých návrhy nebudú napokon prijaté, cítili, že ich hlas bol vypočutý a že rozhodnutie prebehlo transparentne a férovo? 

S čím pomáhame? 

Plánovanie verejných politík a rozvojových stratégií 

  • Mestá a obce – tvorba verejných priestorov a využitie deliberatívnych formátov pri verejných rozhodnutiach.  
  • Samosprávny kraj – určovanie priorít rozvoja, investovanie verejných financií (napr. v oblasti kultúry). 
  • Štátna úroveň – koncepcie a stratégie rozvoja.  

Participatívne plánovanie verejných priestorov 

  • Zapojenie občanov do tvorby parkov, námestí, verejných areálov inštitúcií či firiem. 

Dizajn a vedenie deliberatívnych procesov ako Občianske zhromaždenie (Citizen assembly), deliberačé fórum, prípadne deliberačný formát vytvorený na mieru potreby klienta.   

Čo od nás získate? 

Konzultácie pred spustením participatívneho procesu 

  • Pomôžeme zhodnotiť, či je participatívny proces pre daný problém vhodný. 
  • Poradíme, akých aktérov je potrebné zapojiť a aký časový rámec proces vyžaduje. 

Dizajn participatívneho procesu 

  • Návrh krokov, počtu a typov stretnutí. 
  • Definovanie zloženia účastníkov a metód zapojenia (verejné stretnutia, pracovné skupiny, online konzultácie). 
  • Výber vhodných nástrojov na získanie čo najpresnejšieho obrazu o potrebách občanov a stakeholderov.  
  • Nastavenie harmonogramu a rozpočtu. 

Vedenie participatívneho procesu 

  • Organizácia a facilitácia stretnutí či verejných podujatí. 

Spracovanie výstupov 

  • Príprava správy so zrozumiteľným zhrnutím názorov zúčastnených aktérov. 
  • Výstup slúži ako podklad pre ďalšie rozhodovanie a je určený nielen zadávateľovi, ale aj širokej verejnosti. 

Transparentný proces, zapojenie rôznorodých skupín 

Výsledok participácie nepoznáme vopred – to zostáva v rukách zapojených aktérov. Našou úlohou je zabezpečiť, aby proces prebiehal korektne, aby všetky hlasy boli vypočuté a aby výstupy presne reflektovali názory rôznych skupín. Zároveň pomáhame identifikovať a zapojiť aj tých, ktorí sa bežne do participácie nezapájajú – napríklad deti a mládež, seniorov, ľudí so zdravotným postihnutím či rôzne znevýhodnené skupiny. Našim cieľom je vytvoriť participatívny proces, ktorý je inkluzívny, transparentný a vedie k udržateľným rozhodnutiam prijatým v súlade s verejným záujmom. 

Príklady poskytnutých služieb:

V rokoch 2022-2023 sme spolupracovali s mestom Trnava, najmä s referátom participácie, na projekte Plánuj mesto – Posuň miesto, v ktorom mesto Trnava zapája obyvateľov do určovania priorít v oblasti revitalizácie a tvorby verejných priestorov. Mestu sme pomohli nastaviť postup zberu námetov od obyvateľov, ich spracovania a následného výberu  prioritných projektov. V roku 2023 bol úspešne ukončený prvý testovací dvojročník, vybrané priority obyvateľov boli vzaté na vedomie v miestnom zastupiteľstve a postupne sa realizujú. Viac informácií je možné nájsť na webovej stránke mesta Plánuj mesto Trnava 

V roku 2022 sme v spolupráci s občianskym združením Človek za klímu a mestom Trnava po prvýkrát na Slovensku realizovali Občianske zhromaždenie na tému: Čo má mesto Trnava urobiť do roku 2030 aby sa pripravilo na zmenu klímy? Deliberatívny proces si občania veľmi užili a predstavitelia samosprávy pristupujú k jeho výsledkom s rešpektom a aktívne s nimi pracujú. Z celého procesu sme pripravili súhrnnú správu.  

V rokoch 2020-2021 sme moderovali participatívny proces tvorby Národného lesníckeho programu SR pre obdobie rokov 2022 — 2030. Ide o strategický národný dokument, prostredníctvom ktorého štát realizuje svoje zámery v oblasti lesníckej politiky. Zainteresovaní aktéri diskutovali o strategických oblastiach, strategickom smerovaní a prioritách, ale aj variantoch strategických cieľov a opatrení. Pandémia si vynútila realizáciu všetkých stretnutí procesu prostredníctvom online stretnutí. Výsledkom participatívneho procesu je dokument, ktorý bol jednomyseľne schválený Radou pre tvorbu Národného lesníckeho programu SR a ktorý bol následne 13. marca 2024 schválený vládou Slovenskej republiky. Národný lesnícky program Slovenskej republiky pre obdobie rokov 2025 – 2030 „LESY PRE SPOLOČNOSŤ“ (NLP SR) ako aj našu správu z participatívneho procesu nájdete tu.  

Zaujali sme vás? Objednajte si naše služby!

Radi vám pomôžeme pri realizácii vašich plánov, aktivít, poskytneme konzultáciu. Kontaktujte nás písomne, alebo telefonicky, prípadne vyplňte formulár. Určite sa Vám ozveme.

Konzultanti, ktorí sa vám budú venovať

  • Môže sa vám ozvať naša Monika?

    Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

    Prihlásiť sa na odber noviniek
  • Monika Straková - Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie

    Monika Straková

    Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie


    / +421 2 5292 5016