Projekty

Mierové vzdelávanie v Európe

Podporiť

...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

02/ 5292 5016

Cieľom tohto projektu bolo posúdiť rozmanitosť iniciatív budovania mieru vo formálnom a neformálnom vzdelávaní v rámci rôznych európskych kontextoch. Úspešne sa spojili skúsenosti partnerov z rôznych prostredí, vytvorením priestoru pre dialóg a zdieľané učenie sa.

Spoločným vytvorením YouTube kanálu Education for Peace, ktorý obsahuje individuálne, kolektívne a ďalšie školiace materiály, sme sa presvedčili o zvýšenom porozumení výziev a príležitostí na rozvoj a šírenie cvičení a materiálov týkajúcich sa budovania mieru. Prostredníctvom tohto nadnárodného média sme boli schopní zosilniť naše učenie sa a obhajovať lepšie využívanie prenosných zručností.

Projekt bol realizovaný v spolupráci s celou radou partnerov a študentov-learners, ktorí si doplnili svoje praktické i teoretické porozumenie tým, že navštívili oblasti v rôznych štátoch, kde sa budovanie mieru deje v praxi. Použitím tohto prístupu sme boli schopní lepšie porozumieť hodnote spojenia medzi aktivitami budovania mieru v rozmedzí od základných aktivít, cez pedagogiku až po rozvoj politiky a boli tak schopní si uvedomiť konkurenčné priority a zvážiť výzvy a príležitosti pre budovanie mieru počas vytvárania vzťahov medzi rôznymi komunitami, národnosťami a záujmovými skupinami.

Považujeme za dôležité, že sme vytvárali dialóg a skúmali rôzne geografické oblasti našich organizácií, rôzne pohľady na tému z našich odlišných realít, ktoré boli súčasťou cesty k sebe navzájom a vytvoreniu niečoho spoločného a takisto boli súčasťou európskej pridanej hodnoty.

Počas každého stretnutia sme spolupracovali s rôznymi trénermi a zapojili sme sa do učenia a rešpektovania rôznych spôsobov práce v rôznych organizáciách v rôznych štátoch. V našich tímoch sme mali rôznych pracovníkov, študentov, "príjemcov" dobrovoľníkov a učiteľov, ktorí sa zaoberali a boli oboznámení s materiálmi, ktoré vznikli počas kurzu. Týmto spôsobom sme sa zapojili do pripojených tém formálneho/neformálneho vzdelávania a vytvorili inovatívne videá (simulácie s anglickými titulkami), ktoré sú podľa nás zaujímavé pre rôznorodé európske publikum.

Za Slovensko sme vytvorili videá nasledovných simulácií: Hrebendovci, Rufa - Rufa, Hijab na školách, Bezdomovci (simulácie v slovenčine).

Partneri projektu:
Peace Action,Training and Research Institute of Romania (PATRIR), Rumunsko
Diversity Joy, Holandsko
Norwegian Peace Association, Nórsko
Institute for Conflict Research, Severné Írsko

Projekt sme realizovali v rámci programu Grundtvig – Učiace sa partnerstvá.

 

KONZULTANTI

 • Katarína Bajzíková

  Programová koordinátorka a konzultantka

  tel.: +421 915 738 477
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: katarina_bajzikova_cv.pdf

  Životopis

  Katarína Bajzíková pracuje v PDCS ako projektová manažérka od roku 2011. Ukončila doktorandské štúdium v odbore medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v rámci ktorého sa venovala téme bezpečnostných výziev západoafrického regiónu (so zameraním na prípadovú štúdiu postkonfliktnej rekonštrukcie Libérie). Počas štúdia absolvovala viaceré študijné a výskumné pobyty v zahraničí (Università degli studi di Bologna – Taliansko, Université Bordeaux IV. Montesquieu – Francúzsko, Université Gaston Berger Saint-Louis – Senegal a Nordic Africa Institute Uppsala – Švédsko).

  Zaoberá sa témami rozvoja a bezpečnosti v subsaharskej Afrike,  rozvojovou spoluprácou vo V4 kontexte, post-konflitným budovaním mieru a transformačnými zmenami vo V4 a MENA regióne. Na vyššie uvedené témy publikuje a vedie prednášky. V súčasnosti koordinuje medzinárodné projekty na podporu budovania kapacít občianskej spoločnosti vTunisku (Mladí občania – aktéri transformačných zmien v Tunisku, mierového vzdelávania v Európe (Peace and Development in European Education ). Taktiež spolu- koordinovala projekt V4 AID – zameraný na podporu Miléniových rozvojových cieľov vo V4 priestore. Trénersky sa venuje hlavne témam : projektový manažment a písomná komunikácia v interkultúrnom prostredí,  medzinárodné konflikty a vyjednávania v rámci programu študentských simulačných sobôt (Libéria, Cyprus). V roku 2012 sa spolu s partnermi z V4 regiónu pokúsila založiť tradíciu osláv Dňa Afriky na Slovensku a V4 priestore. Má pracovné skúsenosti aj z privátneho a verejného sektora. Doteraz pôsobila v 20 krajínách na troch kontinentoch.


 • Gabriela Podmaková

   

  tel.: +421 2 5292 5016
  životopis: LinkedIn Profil