Kurzy

Kritické myslenie ako životný štýl

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

60 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa bude konať 5. mája 2020.

Dnešný svet preplnený informáciami pripomína obrovské bludisko. Komu alebo čomu máme veriť? Ako rozlíšiť pravdu od polopravdy, úprimnosť od manipulácie?

Kritické myslenie je skvelým kompasom, ktorý nám pomáha nájsť si týmto bludiskom vlastnú cestu. Vďaka nemu nemusíme len pasívne pritakávať správam, ktoré sa na nás valia, ale môžeme k nim zaujať slobodnejší postoj. Skúmať ich zo všetkých strán, porovnávať s inými správami, urobiť si vlastný nezávislý úsudok.

Na tréningu sa budeme učiť klásť si tie správne otázky. Budeme analyzovať motiváciu autorov správ. Budeme skúmať, či správa „sedí“ do kontextu, na ktorý odkazuje. Budeme zisťovať, či správa bola určená nám, alebo celkom inej cieľovej skupine. Naučíme sa rozlišovať medzi mylnou správou a správou neférovou.

Budeme sa tiež rozprávať o vzťahu racionality a emócií, pretože oboje má svoje dôležité miesto v duši človeka. Hravou formou budeme skúmať vlastné vnímanie sveta, ukážeme si, ako nás naša myseľ často klame. Budeme analyzovať, ako naše očakávania, túžby a hodnoty ovplyvňujú to, ako spracúvame informácie.

A napokon, budeme sa učiť hovoriť „neviem“, keď nie je možné prísť s jednoznačnou odpoveďou, a meniť svoj názor, keď sa objavia presvedčivé argumenty proti nemu.

Konkrétny program tréningu bude prispôsobený skúsenostiam a potrebám účastníkov. V tréningu budú využité rôzne metódy učenia s cieľom vytvoriť účastníkom možnosť vyskúšať si fungovanie naučeného v bezpečnom prostredí tréningového kurzu. 

Kurz je jednodňový a prebieha v PDCS, Štúrova 13, Bratislava od 9.00 h do 17.00 h. Účastníci kurzu získajú certifikát a materiály v elektornickej podobe (vo formáte PDF).

 

„Já jsem byla s kurzem velmi spokojená. Přišel mi vyvážený, aktivitami i rozložením času, dostatek přestávek, aby se člověk dal do kondice a byl bdělý po celou dobu :). Lektor za mne naprosto úžasný :). Překvapilo mne, že i přes časté dotazy a diskuze se dodržel časový plán. Ráda bych dala nějakou zpětnou vazbu pro zlepšení, ale opravdu nemám co vytknout.“ Vlaďka Hulíková, účastníčka kurzu Kritické myslenie ako životný štýl 

„Kurz bol podľa mňa veľmi prínosný a prakticky poňatý. Veľa príkladných materiálov, cvičenia mi dali zabrať a forma príkladov viedla k tomu, že si materiály a myšlienky zapamätám nadlho a tiež to vzbudilo aspoň u mňa zvedavosť preskúmať prebraté témy viac do hĺbky.“ Barbora Šišková, účastníčka kurzu Kritické myslenie ako životný štýl 


Prečítajte si blogy od lektora kurzu k tejto téme: 

Predlžuje kaviárová diéta život? O kauzalite a jej sestrách

Technológia lži 

Racionalita je revolverom duše. Používajme ju preto opatrne.

Dieťa ako prostriedok v boji proti zmene klímy

Falošné prsia, filozofia blábolu i výzva k revolúcii. Štyri rady, ako sa orientovať v džungli správ na internete.

 

Tréner:

Ján Markoš - tréner, učiteľ, šachový veľmajster.

Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe.

Bol spoluzakladateľom Sokratovho inštitútu, akreditovaného štúdia pre nadaných univerzitných študentov, a názorového portálu www.ciernalabut.sk, ktorý sa venuje najmä vzdelávaniu a environmentálnym témam.

Dva roky učil na gymnáziu C.S.Lewisa, spolupracoval s Leaf Academy na tvorbe učebných osnov pre matematiku. Prednáša, moderuje diskusie, píše. Viac ako 10 rokov trénuje mladých šachistov.

Je dvojnásobným majstrom Slovenska v šachu, reprezentoval Slovensko na piatich šachových olympiádach. V roku 2000 bol majstrom Európy do 16 rokov.

Vydal dve knihy o šachu, jednu na Slovensku a jednu vo Veľkej Británii. Bol editorom dvoch kníh o vzdelávaní v kontexte globalizovaného sveta.

Žije v Devínskej Novej Vsi, je ženatý, má dcérku. Má rád Japonsko, zelený čaj a poéziu.

 

 

Odkazy na ďalšie materiály pre prihlásených účastníkov kurzu:

Na získanie prístupu prosím zadajte kód, ktorý dostanete po skončení kurzu.