Kurzy

Komunikácia v konflikte

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

180 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály

Záujem o kurz

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Kurz budeme opakovať na jar 2019. 

Kurz je určený pre ľudí, ktorí sa ocitajú v náročných situáciách konfliktnej komunikácie na úrovni jednotlivcov alebo skupín, alebo potrebujú nadobudnúť zručnosti ako intervenovať vo fáze možnej eskalácie konfliktu.

Prostredníctvom videí aj vlastnej praxe si ukážeme a vyskúšame ako komunikovať:
 • s agresorom a partnerom, ktorý sa snaží uplatňovať mocenskú prevahu;
 • s psychopatmi a hraničnými osobnosťami, ktoré uplatňujú manipuláciu alebo emočné vydieranie;
 • s ľuďmi, ktorých príliš zjednodušený pohľad na problémy opakovane vedie ich do sporov;
 • s ľuďmi iného hodnotového sveta a životných štýlov, ktorých nepoznáme a nerozumieme si.

V kurze si vyskúšame ako prevenciou zabrániť rozvinutie konfliktu do neriešiteľnej chronickej podoby. Absolvent bude poznať efektívne postupy pri záťažovej komunikácii v osobnom a pracovnom kontexte, porozumie rôznym modelom zásahov v sporoch.

Okrem sústredenia sa na osobnú rovinu sa budeme venovať aj faktom prostredia – ako ovplyvniť kultúru pracoviska, ktorá potencuje napätie. Ako do prostredia inštitúcií zavádzať prvky, ktoré včas diagnostikujú problematické momenty, príp. neumožňujú „zapuzdriť ich“ do neriešiteľnej podoby. Novonadobudnuté znalosti si účastníci osvoja prostredníctvom praktických cvičení, sebahodnotiacich metodík a rozboru simulovania reálnych situácií.

Účastníci kurzu získajú elektronické materiály k téme (vo formáte PDF) a handouty k cvičeniam spolu so zoznamom odporúčanej literatúry.

Lektori: PhDr. Dušan Ondrušek, CSc. má vyše 25-ročnú skúsenosť s mediáciou, zmierova-ním a trénovaním tejto problematiky v kontexte firiem, verejných inštitúcií ako aj ne-ziskových organizácií na Slovensku ako aj 40 krajinách v zahraničí. Juraj Havlík pôsobí v PDCS ako junior tréner a na kurze Komunikácia v konflikte sa venuje téme Každodenné strety s odlišnosťou.


 

TRÉNERI KURZU

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.
 • Juraj Havlík

  Junior tréner

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

  Stručná biografia

  Je študentom sociológie na Masarykovej univerzite. V rodnej Banskej Bystrici sa od roku 2010 angažoval za záchranu amfiteátra a dnes s O.Z. za! amfiteáter prevádzkuje Letné kino. Ako gitarista taktiež koncertuje, hráva bossa novu, gypsy jazz, Nicka Drakea či vlastné nápady. V bakalárskej práci sa venoval vývoju historického vedomia na Slovensku po roku 1989. Snaha o pochopenie “dnešnej situácie” ho doviedla do PDCS ako stážistu na projekt European Network for Nonviolence and Dialogue. Aktuálne s PDCS spolupracuje ako junior tréner v téme Každodenné strety s odlišnosťou.
  www.artne.sk / www.bbamfiteater.sk
  www.jurajhavlik.tumblr.com