Kurzy

Bez odpadu v hlave aj v koši

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

60 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa bude konať 15.4.2020.  

Kurz je venovaný reflexii konzumerizmu a nakladania s odpadmi. Mal by ponúknuť praktické nástroje na to, aby sme boli schopní analyzovať a prípadne pozmeniť svoje spotrebiteľské správanie. Budeme nachádzať pôžitok v nenakupovaní a rozmýšľaní o živote tak, aby sme nespadli do odmietania pokroku a civilizácie, ale zároveň sa pokúšali oslobodiť od tlakov, ktoré na nás konzumné nastavenie spoločnosti vytvára.

Neobmedzíme sa len na konzumerizmus v nakupovaní, ale pozrieme sa aj na to, ako sa premieta do medziľudských vzťahov či spoločenských väzieb. Cieľom je hľadanie rovnováhy medzi globálnou zodpovednosťou za klímu a prírodu na jednej strane, a životnou spokojnosťou na strane druhej. Ak vám záleží na prírode, ale aj ľuďoch okolo vás, trápia vás správy o stave sveta a nechcete sa z toho zblázniť, tento kurz je presne pre vás.

Pozor! Tento kurz nie je návodom ako recyklovať, praktizovať zero-waste či iný trendy štýl. Je zameraný na reflexiu hodnôt, ktoré sa za jednotlivými životnými štýlmi skrývajú, a na hľadanie vlastnej cesty k dobrovoľnej skromnosti. Kurz je postavený na zážitkových metódach a cvičeniach spojených s diskusiou.


Tematické okruhy kurzu:

 • Odpady ako naša stopa na planéte – analýza toho, čo, koľko a prečo vyhadzujeme; Slovensko a EÚ v porovnaní so zvyškom sveta; moje odpady a čo s tým.
 • Zahltenie vecami a rôzne stratégie úniku – ich klady a zápory: minimalizmus, experiencializmus, zero waste, dobrovoľná skromnosť.
 • Klimatická zmena, kolektívna a individuálna zodpovednosť: uhlíková stopa – rôzne metodiky a ich obmedzenia; čo môžeme/vieme urobiť?
 • Klíma a „zdravý rozum“ – ako sa posúva naša predstava o správnom živote? 

 

Účastníci si počas kurzu vytvoria svoj individuálny plán každodenných zmien postavený na reflexii svojej uhlíkovej stopy či iných dopadov svojho životného štýlu na prírodu a spoločnosť. Obdržia obsiahly zoznam literatúry a odkazov k téme kurzu, ako aj autorské písomné materiály v rozsahu najmenej 20 strán. Na konci kurzu dostanú certifikát.

 

"Zaujímavá prednáška, nielen o ekológii a udrzateľnom rozvoji a čerpaní zdrojov, ale aj z pohľadu ľudskej psychiky. " účastník workshopu Bez odpadu v hlave aj v koši

"Výborný interaktívny worshop, Zuzana. Ponúkli ste zaujímavé myšlienky, podnety na zamyslenie a ukázali aj možné cesty. Workshop mal spád, video malo jasné posolstvo, zapojili ste nás do zmysluplných aktivít. Ponúkli ste súvilosti a premýšlanie o tom, ako žijeme a čo potrebujeme, aby sme boli štastní. Oslovil ma obsah worshopu aj spôsob prezentácie, vďaka Zuzana. Verím, že sa čoraz viac ludí zamyslí nad témami, ktoré rozoberáte a príde na Vaše semináre." účastníčka workshopu Bez odpadu v hlave aj v koši

 

Blogy PDCS k téme:

Zničiť krtka! Hodnotové konflikty v Strednej Európe V.
Moc bezmocných nie je v peňaženkách alebo 5 dôvodov, prečo nestačí vymeniť vládu
Lásku nik negarantuje, moc si nekúpime a smrti sa nevyhneme
Prestreté... a do koša! O našej posadnutosti jedlom a vyhadzovaním.
Nekupuj, čo potrebuješ! O terore vecí a ako nad ním zvíťaziť

 

Odkazy na ďalšie materiály pre prihlásených účastníkov kurzu:

Na získanie prístupu prosím zadajte kód, ktorý dostanete po skončení kurzu.

TRÉNERI KURZU

 • Zuza Fialová

  Trénerka, konzultantka, projektová manažérka

  tel.: +421 918 689 882
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: Fialova_Zuza_CV_SK.pdf

  Na čom v PDCS pracuje:

  Vybrané kurzy

  Vybrané služby

  Vybrané projekty

  Životopis

  Konzultantka v oblasti medzinárodného rozvoja, ľudských práv, demokratickej transformácie a riešenia konfliktov Zuza Fialová, pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne orgány. Jej kariéra výskumníčky, lektorky, konzultantky a neskôr terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 40 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky strávila v Afganistane.
  Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995).    PhD. štúdium absolvovala v Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
  Pokiaľ ide o jej pedagogickú prax, vytvorila „na mieru“ vzdelávacie kurzy pre mimovládne organizácie, štátnych úradníkov, či univerzitných študentov v niekoľkých krajinách. V súčasnej dobe pracuje na projektoch súvisiacich s komunitným rozvojom a demokratickou participáciou na Ukrajine. Prednáša na niekoľkých fakultách slovenských vysokých škôl.