Kurzy

Ako sa brániť nepravdám a manipulácii

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

70 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa koná 30. apríla 2020.  

Súčasná doba prináša viacero neželaných javov. Niekedy si nevieme poradiť s manipuláciou, či útokmi zoči-voči alebo zo strany internetetových hejterov. Chýbajú nástroje, ako rozpoznať manipuláciu a tiež ako diagnostikovať neférové správanie. Ako treba argumentovať v zavádzajúco vedených diskusiách s konšpirátormi alebo "trollmi“?

Ako rozpoznať manipuláciu v médiách? Ako používať kritické myslenie? Ako sa orientovať v džungli informácií? Ako ich filtrovať a triediť, ako rozoznávať falošné správy a falošných diskutérov? Na základe videí a rozboru prípadových štúdií  a tiež aj na základe prehrávania rôznych manipulačných trikov, sa naučíme rozoznávať a preventívne sa pripravovať na takéto situácie.

Ukážeme si, ako vyzerajú často požívané manipulatívne triky a ako reagovať na ich použitie. Precvičíme si hlavne reakcie na tieto triky a postupy:

 • "gaslighting“ (útok na vlastnú integritu a zdravý rozum);
 • "whataboutism“ (pseudoargumentačná kaťuša);
 • "neadekvátna generalizácia, obvinenie;
 • “informačný šejker” (kombinovanie pravdivých, polopravdivých a nepravdivých tvrdení); a iné.

V dekódovaní mediálnej manipulácie sa zameriame na analýzu aktérov, tém, jazyka. Taktiež si ukážeme, ako sa manipuluje štatistikou, ako rozpoznať falošné grafy a zavádzajúcu vizualizáciu.

Tento kurz lektorsky zabezpečuje Dušan Ondrušek, psychológ so 40-ročnou praxou na Slovensku a v zahraničí. 

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.

 

Prečítajte si blog od lektora kurzu Dušana Ondruška:

Ignorancia, ktorú nevyperieš

Gaslighting - manipulatívna technika „blikajúcej plynovej lampy“

Gaslighting v politike, médiách a vo virtuálnom svete

 

 

TRÉNERI KURZU

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.