Kurzy

Ako sa brániť nepravdám a nenávistnej komunikácii na internete

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

70 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa koná 13. novembra 2019.  

Súčasná doba prináša viacero neželaných javov, napr. falošné správy (fake news), hoaxy, uzatváranie sa do tzv. komunikačných bublín, online útoky hejterov a trollov. Chýbajú nástroje, ako rozpoznať manipuláciu a tiež ako diagnostikovať neférové správanie. Nevieme ako argumentovať v zavádzajúco vedených diskusiách s konšpirátormi, ako „nekŕmiť trollov“, ako sa vysporiadať s online šikanovaním alebo stalkingom?

Na podobné problémy narážame aj na celospoločenskej úrovni:

Ako rozpoznať manipuláciu v médiách? Ako používať kritické myslenie? Ako sa orientovať v džungli informácií? Ako ich filtrovať a triediť, ako rozoznávať falošné správy a falošných diskutérov? Na základe videí a rozboru prípadových štúdií z konšpiračných kampaní, a tiež aj na základe prehrávania rôznych manipulačných trikov, sa naučíme rozoznávať a preventívne sa pripravovať na takéto situácie.

Ukážeme si, ako vyzerajú často požívané manipulatívne triky a ako reagovať na ich použitie. Precvičíme si hlavne reakcie na tieto triky a postupy:

 • "gaslighting“ (útok na vlastnú integritu a zdravý rozum);
 • "whataboutism“ (pseudoargumentačná kaťuša);
 • "zošikmené parafrázovanie" a neadekvátna generalizácia, obvinenie;
 • “informačný šejker” (kombinovanie pravdivých, polopravdivých a nepravdivých tvrdení);
 • obvinenia z povyšovania, útoky „ad hominem“, a iné.

V dekódovaní mediálnej manipulácie sa zameriame na analýzu aktérov, tém, jazyka. Taktiež si ukážeme, ako sa manipuluje štatistikou, falošné grafy a zavádzajúca vizualizácia, sugestívne interpretovanie obrázkov a ikonografík, ukážky deep fake, ap. Po absolvovaní kurzu sa nestanete imúnni voči akejkoľvek manipulácii (je to ako boj s vždy novými typmi počítačových vírusov), ale výrazne si posilníte intuíciu na momenty, keď hrozí zavádzanie, klamstvo, neférovosť.

Tento kurz lektorsky zabezpečuje Dušan Ondrušek, psychológ so 40-ročnou praxou na Slovensku a v zahraničí. V časti programu s prednáškou prispeje ako hosť psychológ Marek Jurkovič.

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.

 

Prečítajte si blog od lektora kurzu Dušana Ondruška:

Ignorancia, ktorú nevyperieš

 

 

TRÉNERI KURZU

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.

 

 

 

  

Marek Jurkovič je psychológ, pôsobí ako vedecký pracovník SAV. Vyštudoval psychológiu na UK, neskôr obhájil PhD v odbore sociálna psychológia na Ústave experimentálnej psychológie SAV. V rámci doktorandského štúdia sa venoval problematike vplyvu na všímavosť zameranej meditácie na kognitívne klamy. V súčasnosti sa venuje výskumu v oblasti ľudskej racionality a komunikovania vedy laickej verejnosti. Zaujíma ho tiež popularizácia vedy za účelom rozvoja kritického myslenia.