Blog

Írske mierové putovanie

Napísal(a)
19. apríl 2014,

Severné Írsko bolo našou druhou zastávkou v rámci projektu “Mierové vzdelávanie v Európe”,http://www.pdcs.sk/sk/projekty/mierove-vzdelavanie-v-europe.html na ktorom PDCS spolupracuje s ďalšími štyrmi partnermi zo Severného Írska, Nórska, Holandska a Rumunska.

Na smaragdový ostrov sme prileteli v deň sv. Patrika priamo do mesta literárnych velikánov ako James Joyce, G.B. Shaw či Samuel Beckett. Tentokrát všetky prívlastky Dublinu ostali zatienené spomínanou oslavou. Je to skutočne masová akcia. Všetci majú na sebe niečo zelené, čím viac, tým lepšie. Domáce dievčatá identifikujete podľa baletkovskej zelenej sukienky, cudzincov podľa leprechauntského klobúka a ryšavých, prilepených fúzov. Inak ide o oslavu príchodu kresťanstva do Írska a zároveň oslavu pretrvávajúcich írskych tradícií- čiže veľa hudby, tanca a piva. V centre Dublinu sú ulice aj podniky plné na prasknutie od rána do noci, veseliaci sa ľudia sú všade a na chodníkoch jednoznačne hrozí prilepenie. Zelené pivo sa čapuje len na niekoľkých miestach a fish and chips majú presne tam, kde ho nehľadáte, alebo kam sa kvôli tlačenici určite nedostanete. Chodenie po pamiatkach v tento deň tiež  nie je úplne ideálny plán, lebo všetko zatvárajú skôr a celkom podozieravo Vás pozorujú, či ste jeden z vyvádzajúcich cudzincov alebo nie. Celkovo je však tento sviatok vážne kultivovaný, bez výtržností alebo čohokoľvek negatívneho, čo sa o opitých Íroch hovorí.

       

Po milom dublinskom privítaní sme sa “Enterprise-om” (druhá trieda vlaku a zároveň aj hviezdna loď zo Star Treku) presunuli severnešie do Belfastu. Čiže asi sa nemusíme čudovať, že sme po pár hodinovej ceste vystúpili v úplne inom svete. Belfast pôsobil trochu temnejším dojmom a nebolo to len tým, že slnko tu svietilo menej. Vyzeral nebezpečnejšie, a to aj napriek tomu, že kriminalita je už na veľmi nízkej úrovni. Spolu s ďalšími účastníkmi sme boli ubytovaní v protestantskej štvrti, no výtržnosti sa tu nevyskytli žiadne.

Naše prvé ponuré pocity z Belfastu sa začali rozplývať hneď na druhý deň. Ten začal okružnou jazdou mesta, aby sme čo najrýchlešie spoznali a nasali jeho atmosféru. Niekoľkokrát sme prešli železnými tzv. mierovými vrátami, ktoré ešte stale oddeľujú katolícke a protestantské štvrte. Ak by ste váhali, v ktorej z týchto štvrtí sa nachádzate, v orientácii Vám pomôžu ulsterké či írske vlajky alebo obrubníky vo farbách Union Jacku. Neodmysliteľnou súčasťou Belfastu sú aj maľby na stenách domov- tzv. murals zobrazujúce rôzne posolstvá z blízkej i dávnejšej histórie.

      

 

      

Program projektového stretnutia bol namiešaný ideálne. Koktail stretnutí, rozhovorov, interaktívnych workshopov, filmových mini-seminárov na rôznych miestach Severného Írska nám pomohol osvojiť si írsku skúsenosť s globálnym vzdelávaním či zmierovacími programami. Spoločne strávený čas sme využívali aj na vyskúšanie si hrátok budujúcich dôveru, ktorá je základom úspešného zmierovacieho procesu. Radi si ich v rámci našich mierovo-vzdelávacích aktivít s Vami výskúšame.

Írsky ostrov nás príjemne prekvapil milými, pozornými a zhovorčivými ľuďmi a trošku zaskočil neuveriteľne premenlivým počasím. Už teraz sa tešíme na ďalšie inšpirujúce projektové stretnutie!

*Gabika&Katka*

Čítať 4158 krát