BLOG
19. február 2020,

 

 

Spoločne s kolegom sme sa počas prestávky na konferencii v severnom Írsku prechádzali uličkami  mestečka Derry/Londonderry. Na rohu postávali dvaja asi 10-12 roční chlapci. Stáli na ich ulici, v meste, ktoré je ich domovom. Prihovorili sme sa a pýtali na cestu. Chlapci sa rozpačito kývali, bolo jasné, že majú niečo dôležité na srdci. „Pozrite... vidíte tých chalanov na druhom konci ulice... vidíte to!...”, ukazovali na inú skupinku chlapcov s naliehavosťou v hlase. No, vidíme... a čo? Nechápali sme. „To sú... to sú ... katolíci.“ Z chalanov, ktorí vzrušene ukazovali na „tých iných“ chalanov sme cítili odpor, dištancovanie sa, nechuť. Pochopili sme že dvaja malí protestanti nás upozorňujú na to nebezpečenstvo na druhej strane ulice. Lebo tam sú tí iní chlapci. A tí sú – preboha- katolíci. Tak sa pýtame: A ako viete, že tí chalani tam... sú katolíci. „Čo to nevidíte… každý to vidí!“, nechápavo odpovedali chlapci. My sme to nevideli a pýtame sa ďalej- a podľa čoho poznáte, že sú katolíci? Ich odpoveď nás zaujala: „No to je predsa jasné... pozrite, ako sa nakláňajú, pozrite, ako sa tvária , vidíte tú zlobu, čo z nich vyžaruje, tú zurvalosť ... pozrite... aký pohľad majú... že im z očí ide zlo... Predsa vidíte to zlo v ich očiach...?“  

PRIHLASOVANIE NA PROGRAM JE UKONČENÉ! 

Otvárame prihlasovanie na jedinečný vzdelávací program. Polročný kurz s účasťou americkej trénerky a špičkových slovenských expertov a expertiek. Ponúkame sériu vedomostí a zručností práce s konfliktom a v konflikte, pre profesionálov v teréne aj v kancelárii, ale aj pre študentov či školiteľov v oblasti zvládania konfliktov pri rozvojovej práci. Z online a offline lekcií si namixujete svoj vlastný obsah, po absolvovaní testov získate certifikát.

Konflikt je zmena, zmena je život a život nás baví. Poďte do toho s nami!

 

Oheň a síra smerovaná na gayov, závislých a menšiny

V minulom blogu sme sa venovali tomu, čo spôsobuje gaslighting v blízkych vzťahoch, v rodine, partnerských vzťahoch a v práci. Gaslighting sa ale posledné desaťročie žiaľ začal uplatňovať aj v politike, médiách a vo virtuálnom svete.
Manipulatívnu techniku „gaslighting“ vo verejnom pôsobení častejšie využívajú ľudia, ktorí majú moc a vplyv. Celebritné postavenie a viditeľnosť v médiách im umožňuje pracovať so širokou verejnosťou. Ovláda ich sila osobného presvedčenia a patologická závislosť na tom, že musia mať pravdu. Aj proti všetkým. Tento vývoj ich nevyhnutne vedie k vzťahovej slepote a stále extrémnejšiemu správaniu. Spomeňme niekoľko príkladov ľudí z posledných rokov, ktorých preslávil ich veľký vplyv a výrazne patologické správanie: David Matheson, Rush Limbaugh, Ted Haggard, William Bennett...

21. november 2019,

 

Gaslighting v osobných vzťahoch 

Paula je mladá žena, ktorá žije v Londýne so svojou tetou, slávnou opernou speváčkou. Počas lúpežného prepadu jej tetu zavraždia a Paula sa v hrôze rozhodne odsťahovať do Talianska. O desať rokov na to sa zoznámi s vysoko inteligentným a príťažlivým klaviristom Gregorym a po krátkej známosti sa zaň vydá. Ten ju presvedčí, aby sa presťahovali naspäť do Londýna, do bývalého domu jej tety. Paula netuší, že novomanžel Gregory je vrahom jej tety. Zamilovanosť predstiera, aby získal jej dôveru a odhalil miesto v dome, kam jej teta schovala vzácnu skrinku so šperkami. V dome dochádza k nevysvetliteľným javom.

Na Markušovej (teraz Mariánskej) č. 2 bola kancelária Mestskej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) v Bratislave. V čase vypuknutia Novembra 1989 som v tejto kancelárii pracovala ako tajomníčka Mestského výboru SZOPK v Bratislave. Kancelária bola v zadnej časti dvora. Viedla do nej krátka tmavá chodba, na konci ktorej boli zamrežované dvere kancelárie. Na týchto dverách sa v čase po vydaní Bratislavy/nahlas objavila červenou farbou nastriekaná šibenica.


 

Preľudnenie planéty, blížiace sa globálne konflikty o zdroje, kolaps civilizácie, ako ju poznáme – to sú len niektoré predpovede, ktoré môžu viesť k oprávnenému zamysleniu mladých ľudí nad otázkou, či je zodpovedné v tejto kríze privádzať na svet deti. Pokúsim sa odpovedať opierajúc sa o poznatky z filozofie, etiky, sociológie a štatistiky verejného zdravia. Moja odpoveď znie: Áno, je dobré a morálne mať v tejto dobe deti. A zároveň je to odpoveď veľmi osobná.