PROTEUS

Ochrana hodnôt a základných práv EÚ prostredníctvom účasti verejnosti a pomoci občianskej spoločnosti v strednej Európe 

Rastúca sociálna polarizácia a oslabovanie liberálnej demokracie v EÚ, ale najmä v stredoeurópskych členských štátoch, predstavujú pre občiansku spoločnosť veľké riziká, ktoré sa čoraz viac prejavujú prísnejšou kontrolou organizácií občianskej spoločnosti, znižovaním ich finančnej nezávislosti, zastrašovaním občianskych aktivistov a vykresľovanie občianskej spoločnosti ako verejného nepriateľa. To všetko ohrozuje silnú a dynamickú občiansku spoločnosť, ktorá je základnou požiadavkou liberálnej a pluralitnej demokracie.  

PROTEUS

Cieľom projektu PROTEUS bolo chrániť, propagovať a zvyšovať povedomie o európskych hodnotách a základných právach, a o základných právach občanov EÚ, ktoré sú zakotvené v Charte základných práv Európskej únie. Projekt pokrývajúci osem krajín strednej Európy – Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko – poskytoval cielené granty a na mieru šité budovanie kapacít pre miestne organizácie občianskej spoločnosti a zvyšoval ich kapacity v oblasti fundraisingu, riadenia a schopností obhajoby so silným zameraním na občianskych aktérov v okrajových a vidieckych oblastiach.  

Ako PDCS sa zameriavame na posilnenie odolnosti neziskových organizácií pôsobiacich v podmienkach, kedy je im poskytovaný menší priestor a na podporu občianskeho aktivizmu v okrajových oblastiach.  

Ako to fungovalo v praxi?  
Pre našu prácu na Slovensku máme nasledujúce výstupy:  

  1. Rozšírenie organizačných manažérskych a fundraisingových zručností pre 20 zástupcov občianskej spoločnosti a ich organizácií z okrajových regiónov. 
  2. Rozšírenie zručností v oblasti verejného dosahu a schopností presadzovania pre 20 zástupcov organizácií občianskej spoločnosti a ich organizácií z okrajových regiónov. 
  3. Posilnenie chápania základných práv a hodnôt EÚ medzi 20 zástupcami občianskej spoločnosti a ich organizáciami z okrajových regiónov. 
  4. Rozšírená infraštruktúra a odborné znalosti miestnej občianskej spoločnosti na podporu občianskeho aktivizmu a európskych hodnôt v okrajových regiónoch. 
  5. Malými grantmi sme podporili aj malé, miestne občianske iniciatívy v okrajových oblastiach. 

Hlavný koordinátor projektu: Transatlantická nadácia 

Projekt bol financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory sú však iba názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru. Európska únia ani orgán poskytujúci pomoc za ne nezodpovedajú. 

 

Grantové výzvy, do ktorých sa môžete zapojiť: 

Posilnenie kapacít watchdog organizácií v oblasti strategickej litigácie


Napriek pokusom populistov a neliberálnych lídrov podkopať nezávislosť súdnictva sú domáce a medzinárodné súdy často najúčinnejším fórom na spochybňovanie diskriminačných zákonov, odstraňovanie kontrol a rovnováhy, presadzovanie slobody informácií a odolávanie autoritárskemu právnemu inžinierstvu. Strategické súdne spory sú kľúčovým nástrojom ľudskoprávnych a protikorupčných watchdog organizácií na presadzovanie ochrany základných práv, transparentnosti a liberálneho konštitucionalizmu právnymi prostriedkami.

Hľadáte projektového partnera?

Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.

Projektové aktivity

  • Prvá projektová výzva Mozaika lokálnej zmeny na podporu mládežníckej občianskej angažovanosti a zapojenie občanov v menších mestách a obciach na Slovensku a jej vyhodnotenie. V rámci programu mohli zapojené mládežnícke organizácie alebo organizácie pracujúce s mládežou požiadať o financovanie projektov prostredníctvom malých grantov sumou od 500 do 2.500 EUR. Pozrite si prehľad projektov a aktivít, ktorá sme v rámci minigrantov podporili. 

  • Druhá projektová výzva Mozaika lokálnej zmeny na podporu mládežníckej občianskej angažovanosti a zapojenie občanov v menších mestách a obciach na Slovensku. Pozrite si vyhodnotenie druhej projektovej výzvy

Projektoví partneri

  • Sofia Platform (BG)

    Sofia Platform (BG)

  • CERANEO (HR)

    CERANEO (HR)

  • Via Foundation (CZ)

    Via Foundation (CZ)

  • Power of Humanity Foundations Supporters (HU)

    Power of Humanity Foundations Supporters (HU)

  • Shipyard Foundation (PL)

    Shipyard Foundation (PL)

  • CERE (RO)

    CERE (RO)

  • PDCS (SK)

    PDCS (SK)

  • SLOGA (SI)

    SLOGA (SI)

Donori

  • Spolufinancované EÚ

    Spolufinancované EÚ

Konzultanti

  • Môže sa vám ozvať naša Monika?

    Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

    Prihlásiť sa na odber noviniek
  • Monika Straková - Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie

    Monika Straková

    Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie


    / +421 2 5292 5016