Ako sa rozprávať, keď okolo nás zúri vojna, pandémia, svet je plný konšpirácií, strachu a poloprávd? Ako pomáhať cudzím ľuďom, ale aj blízkym, čo sa ocitli v kríze? Ako nastaviť procesy a vzťahy v organizácii, aby sme zvládli vlny zmien, ktoré sa na nás valia? Zmena je život a my sa snažíme na ňu reagovať.
Ročník 2023 rozbehneme už čoskoro. V apríli začne mesačná výzva
STOJÍ ZA TO ROZPRÁVAŤ SA
Zatiaľ vám ponúkame e-learningové zdroje (články, videá, podcasty a publikácie) k témam Akadémie, ktoré prebehli v rokoch 2020-2022.
Za tri roky sme toho nazhromaždili veľa. Akadémia je rozčlenená na moduly a lekcie. Ku každej sme pridali zdroje, ktoré vytvorili naši lektori, alebo ktoré zozbierali ako užitočný podklad k porozumeniu danej témy. Videá, podcasty, manuály, či knihy sú na stiahnutie BEZPLATNE. Chceme tak podporiť flexibilné vzdelávanie pre každého, kto v náročnej dobe ťažko hľadá čas na systematické absolvovanie kurzov.
Akadémia dialógu je zameraná na schopnosť rozumieť a zvládať spoločenské konflikty. Lekcie sú interaktívne, plné cvičení a diskusií.
Akadémia nedáva jednoduché návody "ako žiť", ale poskytuje luxus premýšľania a diskutovania v spoločnosti ľudí z rôznych sektorov, s rôznymi záujmami a rôznymi životnými cestami.
Úvodný modul Akadémie je o tom, čo dobré môže konflikt v spoločnosti naštartovať, ako sa vyznať v rôznych spôsoboch riešenia či narábania s konfliktom a ako si vybrať ten, ktorý sa hodí nielen k charakteru konfliktu, ale aj k nám samým. Kedy, s kým a ako sa zhovárať, kedy utekať a kedy sa schovať, odpočinúť si a vrátiť sa znova…
Cena modulu
Zadarmo
Lekcia 1.1 Konflikt, vojna a násilie
Ako vojnový konflikt a pandémia ovplyvňuje vzťahy v spoločnosti? Ako rôzne sa dá narábať s konfliktom? Čo robiť s násilím v rôznych (aj skrytých) formách a ako vyzerá nenásilie.
Ak máte viac času, pozrite si celú lekciu o Radikalizácii a polarizácii, ktorú Dušan pripravil pre prvý ročník Akadémie v r. 2020.
Lekcia bola súčasťou projektu Občianski lídri na dlhé trate podporeného z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. #acfslovakia
Nadine je aktivistka a facilitátorka, odborníčka na nenásilné občianske protesty. Urobila nám dvojdňový praktický tréning, ako reagovať v situáciách vyhroteného konfliktu, keď hrozí násilie. Precvičovali sme si, čo robiť, ak na verejnosti na nás niekto slovne alebo fyzicky útočí. Aké techniky a stratégie pomáhajú. Materiály z tréningu sú na stiahnutie nižšie.
Výborná a nadčasová je tiež učebnica SNAP Action Guide o plánovaní občianskych kampaní a protestov. Obe publikácie sú vhodné pre všetkých občiansky aktívnych ľudí, ktorí chcú nenásilne bojovať o to, aby bol ich hlas vypočutý.
Ak túžite vniknúť hlbšie do príbehov a nástrojov nenásilného občianskeho aktivizmu, odporúčame skvelú stránku organizácie Beautiful Trouble, kde nájdete množstvo materiálov k teórii a praxi demokratických občianskych hnutí a protestov.
Prečo je dôležité rozprávať sa s ľuďmi opačného názoru a ako sa vyrovnávať s radikalizáciou vo vnútri vlastnej skupiny. Daryl sa vie rozprávať s radikálmi všetkého druhu. Počúva, argumentuje, úprimne sa snaží pochopiť. Mnohí ľudia, čo žili pre nenávisť sa vďaka nemu vzdali svojho presvedčenia.
Ak si chcete pozrieť a vypočuť Darylov príbeh, tu je záznam z jeho workshopu na našej konferencii Face to Face.
O strachu pri rozhovore s nepriateľom sa s ním rozprávala Zuza Fialová na tej istej konferencii. Tu je kratučký videorozhovor.
S Darylom sme tiež natočili skvelý podcast v rámci série 30 rokov PDCS, kde hovorí aj o svojom postoji k Black Lives Matter a udalostiach v USA počas pandémie. Atmosféru dokresľujú ukážky z Darylovej hudby.
Daryl natočil aj dokument o svojich aktivitách. Film Accidental Courtesy mapuje jeho prístup k životu i aktivizmu.
Modul zameraný na konflikty spojené s krízou, kde isté skupiny obyvateľstva ostávajú odkázané na pomoc iných, iné môžu byť zneistené prudkými zmenami a stratou istôt. Ako podporiť pozitívne zmeny a pracovať pri tom so strachom a inými emóciami, ktoré sú v spoločnosti v kríze vypuklejšie než v čase mieru a stability? Zhovárame sa o organizačnej odolnosti a o opatreniach, ktoré môže prijať firma/organizácia, aby ľahšie zvládla zmeny aj v kríze.
Cena modulu
Zadarmo
Lekcia 2.1 Moc a pomoc
Ako sa premieta moc do motivácií aj modelov pomáhania iným, ako s tým pracovať a na čo si dať pozor. Konflikty spojené s mocenskými aspektami pomáhania.
Lekcia 2.2 Pomoc ako liek. Hodnotové konflikty a pomáhanie.
Čo nám dáva pomoc, ako pomáhať efektívne, dôstojnosť a pomáhanie. Otázky, ktoré si treba položiť, keď chceme pomáhať ako jednotlivci či ako organizácia. Nástroje na poznanie svojich priorít a limitov v poskytovaní pomoci iným.
K téme pomoci sa Zuza Fialová porozprávala s Máriou Radvákovou na začiatku vojny na Ukrajine v podcaste Aj pomáhaniu sa treba učiť.
Aké aspekty kultúry, inštitúcií, organizácií a hodnotového nastavenia spoločnosti pomáhajú k jej odolnosti? Čo udržať a čo meniť a ako o tom rozhodovať?
Peter veľmi príjemne a zrozumietľne predstavuje pojem reziliencie v podcaste Odolnosť nie je ustrnulosť.
Ak máte radšej čítané slovo, Petrove myšlienky nájdete v rovnomennom blogposte.
Kríza a vojna prinášajú so sebou stres a duševné stavy, ktoré sú ťažko zvládnuteľné nielen pre jednotlivca, ale aj pre kolektívy, komunity, či celé spoločnosti. Tento modul sa pozerá na duševné zdravie a jeho vplyv na konflikty v spoločnosti, ale aj na to, čo môžeme urobiť ako jednotlivci preto, aby sme boli odolnejší v turbulentnej dobe a vedeli fungovať aj v konfliktných a neprehľadných situáciách.
Cena modulu
Zadarmo
Lekcia 3.1 Osobná odolnosť v meniacom sa tekutom svete
Ako osobne zvládame konflikt a zmenu, ako sa brániť vyhoreniu a budovať si odolnosť aj v krízach.
Modul 4: "Svet je plochý"- Globálne konfliktné témy
Vojna, kybervojna, pandémia, klimatická kríza... v tomto module sa venujeme témam, ktoré dnes rozdeľujú rodiny či priateľstvá. Hľadáme príčiny toho, prečo nás tie globálne konflikty tak zasahujú a aj návody na to, čo robiť, aby sme aj vo vypätom vojnovom stave nestratili schopnosť rozprávať sa s tými, čo veci vidia inak, nie nevyhnutne zle.
Cena modulu
Zadarmo
Lekcia 4.1 Hodnotové konflikty a klimatická kríza
Ako viesť dialóg o témach súvisiacich s klímou a životným prostredím, ktoré môžu rozdeľovať a polarizovať. Ako hľadať spájajúci prístup. Zuza k tejto téme natočila tri videolekcie, každá má cca 20 min:
1. Vzťah ľudí k prírode - aké konflikty môžu vyplývať z toho, že máme rôzne hodnotové nastavenie vo vzťahu k prírode.
Zaujímavý je aj záznam z workshopu z konferencie DEPOLARISATION: ROAD TO DEEPER TRUST, kde sa robot rozpráva s odborníkmi o tom, ako podporiť v ľuďoch kritické myslenie.
Modul 5: Prevencia a zvládanie spoločenských konfliktov
Prečo mladé dievča z dobrej rodiny nájde uspokojenie v členstve v násilnom gangu? Prečo vzdelaný chalan verí, že vojna je dobrá vec? Ako pracovať v mestách s mladými ľuďmi, ale aj inými skupinami, aby nedochádzalo k tvorbe gangov, ghett, vylúčených komunít? Dá sa vôbec robiť prevencia nenávisti? Aj tieto otázky si položíme v module zameranom na prevenciu a intervenciu v skupinách tých, ktorí vidia násilie ako jediné východisko.
Cena modulu
Zadarmo
Lekcia 5.1 Prečo sa radikalizujeme
Aké sú jednotlivé faktory ovplyvňujúce násilný extrémizmus; ako ich rozpoznať a ako s nimi pracovať. Shanon je sociálna pracovníčka, ktorá pomáha mladým ľuďom čo podľahli extrémizmu. Čerpá aj z vlastných skúseností násilníckej minulosti.
Lekcia 5.2 Social work and de-radicalisation of youth
Presentation of approach of the city of Copenhagen to cope with the problems of “troubled youth”. S Cliffom sme natočili krátke video, ktoré ilustruje jeho prácu: Activating young people in the streets of Copenhagen
Lekcia 5.3 Depolarizácia a deliberácia ako štýl práce s hodnotovými konfliktami
Diskusné metódy, ktoré umožňujú stret diametrálne odlišných postojov v kultivovanom a vecnom dialógu, ktorý spája a depolarizuje spoločnosť.
Niektoré metódy zapájania verejnosti do tvorby politík a prijímania rozhodnutí opisuje publikácia vydaná Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti: Participovať? Participovať!
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Senior tréner a konzultant, ktorý v roku 1991 založil organizáciu PDCS a potom ju viedol vyše 20 rokov. Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii pre ľudí, ktorí potrebovali pomoc na životnej ceste. Učil, venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov.
Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť zmierovania komunitných konfliktov, nenásilnú komunikáciu, organizačný rozvoj, otázky participatívneho vzdelávania a rozhodovania. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 2000 tréningov v štyridsiatke krajín.
V posledných rokoch sa popri špeciálnych tréningoch venuje zahraničným programom, ako aj konzultačnej, analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na UK a Ekonomickej univerzite v Bratislave, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
Je autorom a spoluautorom 16 kníh a mnohých odborných statí, napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom, ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“, „Sop-sum-sum“ a "Yahoo Boys“.
Nadine Bloch
Aktivistka, mediátorka a facilitátorka
Americká aktivistka, mediátorka a facilitátorka je odborníčkou na konflikty vo vnútri sociálnych hnutí, ako aj na nenásilné občianske protesty. Pracovala po celom svete ako facilitátorka a konzultantka, vydala niekoľko multimediálnych príručiek o tom, ako robiť “nádherné ťažkosti” (beautiful trouble).
Daryl Davis
Hudobník a aktivista
Americký hudobník a aktivista, ktorý sa preslávil tým, že vedie rozhovory s príslušníkmi ultrapravicových hnutí. Na základe priateľského vzťahu s ním sa mnohí vzdali svojich extrémistických názorov. Zosobňuje snahu viesť dialóg aj s ľuďmi, s ktorými hlboko nesúhlasíme.
Vladimír Labáth
Pedagóg, tréner, mediátor
Pedagóg, tréner, mediátor. Venuje sa trénovaniu komunikačných a iných mäkkých zručností potrebných na vedenie ľudí a prácu v tímoch, ako aj riešeniu konfliktov a mediácii. Ako odborník na sociálnu prácu sa zahĺbil do sociálnych a psychologických aspektov pomáhania, ako aj vzťahu moci a pomoci.
Zuza Fialová je medzinárodne renomovaná expertka v oblastiach riešenia konfliktov, ľudských práv, demokratickej transformácie a medzinárodného rozvoja. Svoje skúsenosti získavala prácou pre rôzne medzinárodné organizácie vrátane OBSE a NATO, ako aj pre miestne ľudskoprávne a advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a štátne úrady na Slovensku i v zahraničí. Jej profesionálna dráha začala v roku 1992 a zahŕňa pozície výskumníčky, školiteľky a terénnej pracovníčky. Je autorkou viac ako 50 odborných publikácií a jej kniha o monitorovaní ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch, vrátane azerbajdžanského. Jej pracovná pôsobnosť zahŕňa viac ako 20 krajín Európy a Ázie, vrátane dvojročného pôsobenia v Afganistane.
Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995), doktorandské štúdium absolvovala na Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
Od roku 1997 sa venuje výučbe a tréningom pre dospelých. Vytvorila špeciálne vzdelávacie programy pre neziskové organizácie, štátne inštitúcie a univerzity v niekoľkých krajinách. Je tiež spoluautorkou rôznych vzdelávacích príručiek zameraných na prácu s konfliktami. Súčasne sa zameriava najmä na spoločenské aspekty klimatickej krízy, vrátane konfliktov súvisiacich so zelenou transformáciou, riadením prírodných zdrojov a hodnotovým prístupom k prírode. Vedie tréningy v oblasti komunikačných techník a dialógu pre zástupcov verejnej správy, vedeckej komunity a neziskového sektora.
Mária Radváková
Trénerka, konzultantka
Mária Radváková pôsobí v neziskovom sektore od roku 2009. V PDCS absolvovala viacero programov tréningov a školení. V roku 2020 sa ako trénerka spolupodieľala na tréningovom cykle PDCS a Rady Európy Akadémia dobrej samosprávy, ktorý bol vytvorený pre starostov, starostky a pracovníkov verejnej správy. Od roku 2021 pôsobí v PDCS ako trénerka.
Vyštudovala Medzinárodné vzťahy a venuje sa zmocňovaniu občianskej spoločnosti v Humennom a okolí. Je občianska aktivistka, advokátka participácie občanov na rozhodovaní o veciach verejných, konzultantka, mentorka a členka mestskej komisie. Svoje skúsenosti s komunitami zúročuje aj v rámci pomoci malým obciam do 50 obyvateľov, v dobrovoľníctve a v občianskych aktivitách, ktoré sú dôležité pre zdravé fungovanie miest a obcí a vytváranie dobrého vzťahu obyvateľstva k nim.
Pred PDCS pôsobila v korporátnej sfére v expresnej kuriérskej spoločnosti, IT sektore a ako humanitárna pracovníčka na misiách v Tanzánii, Pakistane, Afganistane, Gruzínsku, na Ukrajine a v Grécku. Spolupracovala s Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti na projekte NP PARTI.
Je zakladateľkou a programovou koordinátorkou občianskeho združenia Občianska agentúra komunitného rozvoja 1317, ktoré sa venuje témam participácie, samosprávy, verejných priestranstiev, zelene v meste, športu v meste, zamestnanosti, dobrovoľníctvu a regionálnemu rozvoju.
Miroslava pôsobí v PDCS ako trénerka, konzultantka a projektová manažérka od mája 2018. Jej srdcovými témami sú príprava budúcich trénerov a tréneriek, time management a práca so stresom a krízami (v živote, vzťahoch a v tímoch).
Vyštudovala psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave a rodové štúdiá na Central European University. Už počas školy v roku 2009 začala pôsobiť ako terénna sociálna pracovníčka v Občianskom združení Odyseus, kde sa zameriavala na prácu s vylúčenými komunitami, predovšetkým s ľuďmi, ktorí užívajú drogy alebo pracujú v pouličnom sexbiznise. Od roku 2012 pôsobila v OZ Odyseus ako programová manažérka a podpredsedníčka združenia. Je jednou zo zakladateliek kontaktného centra na známom sídlisku v Bratislave – Pentagon, kde pracovala na podpore zapájaní komunity pri riešení problémov tohto susedstva.
Pracovala tiež ako školská psychologička na stredných školách, dobrovoľníčka pre prácu s deťmi a mládežou a má skúsenosti ako lektorka (oi.) pre terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníčky.
Peter Guštafík pomáha mimovládnym organizáciám a inštitúciám verejnej správy zhodnotiť dopad ich činnosti, zlepšiť procesy prostredníctvom facilitácie strategického plánovania, zlepšenia zručností vyjednávania a posilnenia motivácie pomocou gamifikácie. Pracovníkom v oblasti vzdelávania pomáha v profesnom rozvoji prostredníctvom reflektívnej praxe a koučingu. S projektovými koordinátormi pracuje na posilnení fundraisingových kapacít a zabezpečení viaczdrojovosti financovania prostredníctvom predaja služieb a sociálneho podnikania.
Má facilitačné a trénerské skúsenosti z viac ako 15 krajín, pôsobil v medzinárodných tímoch trénerov a facilitátorov, napríklad v štyroch programoch British Council Slovensko.
Senior tréner a konzultant, ktorý v roku 1991 založil organizáciu PDCS a potom ju viedol vyše 20 rokov. Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii pre ľudí, ktorí potrebovali pomoc na životnej ceste. Učil, venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov.
Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť zmierovania komunitných konfliktov, nenásilnú komunikáciu, organizačný rozvoj, otázky participatívneho vzdelávania a rozhodovania. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 2000 tréningov v štyridsiatke krajín.
V posledných rokoch sa popri špeciálnych tréningoch venuje zahraničným programom, ako aj konzultačnej, analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na UK a Ekonomickej univerzite v Bratislave, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
Je autorom a spoluautorom 16 kníh a mnohých odborných statí, napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom, ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“, „Sop-sum-sum“ a "Yahoo Boys“.
Miroslava pôsobí v PDCS ako trénerka, konzultantka a projektová manažérka od mája 2018. Jej srdcovými témami sú príprava budúcich trénerov a tréneriek, time management a práca so stresom a krízami (v živote, vzťahoch a v tímoch).
Vyštudovala psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave a rodové štúdiá na Central European University. Už počas školy v roku 2009 začala pôsobiť ako terénna sociálna pracovníčka v Občianskom združení Odyseus, kde sa zameriavala na prácu s vylúčenými komunitami, predovšetkým s ľuďmi, ktorí užívajú drogy alebo pracujú v pouličnom sexbiznise. Od roku 2012 pôsobila v OZ Odyseus ako programová manažérka a podpredsedníčka združenia. Je jednou zo zakladateliek kontaktného centra na známom sídlisku v Bratislave – Pentagon, kde pracovala na podpore zapájaní komunity pri riešení problémov tohto susedstva.
Pracovala tiež ako školská psychologička na stredných školách, dobrovoľníčka pre prácu s deťmi a mládežou a má skúsenosti ako lektorka (oi.) pre terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníčky.
Zuza Fialová je medzinárodne renomovaná expertka v oblastiach riešenia konfliktov, ľudských práv, demokratickej transformácie a medzinárodného rozvoja. Svoje skúsenosti získavala prácou pre rôzne medzinárodné organizácie vrátane OBSE a NATO, ako aj pre miestne ľudskoprávne a advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a štátne úrady na Slovensku i v zahraničí. Jej profesionálna dráha začala v roku 1992 a zahŕňa pozície výskumníčky, školiteľky a terénnej pracovníčky. Je autorkou viac ako 50 odborných publikácií a jej kniha o monitorovaní ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch, vrátane azerbajdžanského. Jej pracovná pôsobnosť zahŕňa viac ako 20 krajín Európy a Ázie, vrátane dvojročného pôsobenia v Afganistane.
Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995), doktorandské štúdium absolvovala na Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
Od roku 1997 sa venuje výučbe a tréningom pre dospelých. Vytvorila špeciálne vzdelávacie programy pre neziskové organizácie, štátne inštitúcie a univerzity v niekoľkých krajinách. Je tiež spoluautorkou rôznych vzdelávacích príručiek zameraných na prácu s konfliktami. Súčasne sa zameriava najmä na spoločenské aspekty klimatickej krízy, vrátane konfliktov súvisiacich so zelenou transformáciou, riadením prírodných zdrojov a hodnotovým prístupom k prírode. Vedie tréningy v oblasti komunikačných techník a dialógu pre zástupcov verejnej správy, vedeckej komunity a neziskového sektora.
Senior tréner a konzultant, ktorý v roku 1991 založil organizáciu PDCS a potom ju viedol vyše 20 rokov. Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii pre ľudí, ktorí potrebovali pomoc na životnej ceste. Učil, venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov.
Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť zmierovania komunitných konfliktov, nenásilnú komunikáciu, organizačný rozvoj, otázky participatívneho vzdelávania a rozhodovania. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 2000 tréningov v štyridsiatke krajín.
V posledných rokoch sa popri špeciálnych tréningoch venuje zahraničným programom, ako aj konzultačnej, analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na UK a Ekonomickej univerzite v Bratislave, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
Je autorom a spoluautorom 16 kníh a mnohých odborných statí, napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom, ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“, „Sop-sum-sum“ a "Yahoo Boys“.
V PDCS pôsobí od roku 2016, riadi a koordinuje projekty, najmä so zameraním na prevenciu extrémizmu, depolarizáciu, či stratégiám ako sa vysporiadať s rôznymi online hrozbami od nenávistných prejavov až po užívateľskú a organizačnú kyberbezpečnosť, čo sú témy v ktorých pôsobí aj ako tréner a konzultant. Venuje sa tiež rozvoju našich zahraničných partnerstiev a organizuje našu konferenciu "Občianski aktéri v konfliktoch".
Keďže vyštudoval učiteľstvo ekológie a geografie, baví ho vzdelávanie a je autorom viacerých metodických príručiek, či aktivít.
V minulosti pôsobil ako rozvojový pracovník Človeka v Ohrození v Keni, Južnom Sudáne a Tanzánii.
Sociálna pracovníčka, ktorá sa v USA venuje sociálnej práci s mladými ľuďmi, ktorí prejavujú sklony k extrémizmu a dostali sa do konfliktu so zákonom. Sama bola v mladosti členkou násilných gangov. Osobná skúsenosť jej pomáha pochopiť príčiny násilného extrémizmu u mladých.
Clifford Philips
Športový tréner, sociálny pracovník
Športový tréner, sociálny pracovník s mládežou. Už viac ako 20 rokov pracuje pre mesto Kodaň, kde vedie klubové a voľnočasové aktivity pre mládež, najmä chlapcov, zo sociálne náročného prostredia. Pracuje s komunitami, rodinami, aj s deťmi v Kodani už niekoľko generácií.
V PDCS pôsobí (s menšími prestávkami) od roku 1996. Spočiatku ako dobrovoľníčka, neskôr ako projektová manažérka, trénerka a facilitátorka a dnes ako riaditeľka.
Vyštudovala územné plánovanie na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Absolvovala ročný študijný pobyt na Inštitúte pre verejné štúdie na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Baltimore, USA. Absolvovala doktorandské štúdium na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
V rokoch 2011/ 2012 pracovala ako riaditeľka Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Odborne sa zameriava hlavne na riešenie a prevenciu verejných konfliktov, účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejných, rozvoj občianskej spoločnosti, deliberatívnu demokraciu, komunitný rozvoj a medzisektorovú spoluprácu.
Má medzinárodnú trénerskú a konzultačnú skúsenosť, doteraz pracovala vo viac ako 35 krajinách sveta.
Senior tréner a konzultant, ktorý v roku 1991 založil organizáciu PDCS a potom ju viedol vyše 20 rokov. Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii pre ľudí, ktorí potrebovali pomoc na životnej ceste. Učil, venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov.
Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť zmierovania komunitných konfliktov, nenásilnú komunikáciu, organizačný rozvoj, otázky participatívneho vzdelávania a rozhodovania. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 2000 tréningov v štyridsiatke krajín.
V posledných rokoch sa popri špeciálnych tréningoch venuje zahraničným programom, ako aj konzultačnej, analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na UK a Ekonomickej univerzite v Bratislave, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
Je autorom a spoluautorom 16 kníh a mnohých odborných statí, napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom, ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“, „Sop-sum-sum“ a "Yahoo Boys“.
Ponuka zliav na naše kurzy
Radi by ste sa zúčastnili viacerých kurzov naraz? Alebo ste dobrovoľníkom, učiteľom či študentom? Využite našu ponuku zliav a štipendií.
-10%
ak ste sa zúčastnili nášho kurzu za plnú sumu, máte nárok na zľavu 10% z ceny ďalšieho objednaného kurzu v tomto alebo nasledujúcom kalendárnom roku
-15%
ak sa prihlásite na 3 kurzy súčasne ALEBO ak sa na kurz prihlásite v počte 3 a viac účastníkov z jednej organizácie
-25%
ak pracujete dobrovoľne pre neziskovú/mimovládnu organizáciu
Štipendium (maximálne -30% z ceny kurzu)
o štipendium si môžete požiadať, ak ste učiteľ/-ka, študent/-tka, ak pracujete pre neziskovú organizáciu. Viac informácií k získaniu štipendia nájdete v objednávke kurzu.
Zuza Fialová je medzinárodne renomovaná expertka v oblastiach riešenia konfliktov, ľudských práv, demokratickej transformácie a medzinárodného rozvoja. Svoje skúsenosti získavala prácou pre rôzne medzinárodné organizácie vrátane OBSE a NATO, ako aj pre miestne ľudskoprávne a advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a štátne úrady na Slovensku i v zahraničí. Jej profesionálna dráha začala v roku 1992 a zahŕňa pozície výskumníčky, školiteľky a terénnej pracovníčky. Je autorkou viac ako 50 odborných publikácií a jej kniha o monitorovaní ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch, vrátane azerbajdžanského. Jej pracovná pôsobnosť zahŕňa viac ako 20 krajín Európy a Ázie, vrátane dvojročného pôsobenia v Afganistane.
Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995), doktorandské štúdium absolvovala na Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
Od roku 1997 sa venuje výučbe a tréningom pre dospelých. Vytvorila špeciálne vzdelávacie programy pre neziskové organizácie, štátne inštitúcie a univerzity v niekoľkých krajinách. Je tiež spoluautorkou rôznych vzdelávacích príručiek zameraných na prácu s konfliktami. Súčasne sa zameriava najmä na spoločenské aspekty klimatickej krízy, vrátane konfliktov súvisiacich so zelenou transformáciou, riadením prírodných zdrojov a hodnotovým prístupom k prírode. Vedie tréningy v oblasti komunikačných techník a dialógu pre zástupcov verejnej správy, vedeckej komunity a neziskového sektora.
Výmena na poste riaditeľa
Po 12 rokoch riadenia PDCS sa Kaja Miková rozhodla odstúpiť z pozície riaditeľky a venovať sa výhradne odbornej práci na Slovensku a v medzinárodnom kontexte.
Od septembra 2024 riadenie PDCS preberá Lukáš Zorád. Lukáš dlhodobo v PDCS pôsobil ako projektový koordinátor, neskôr programový riaditeľ, ale aj ako odborný pracovník so zameraním najmä na prevenciu extrémizmu, depolarizáciu, či stratégie ako sa vysporiadať s rôznymi online hrozbami od nenávistných prejavov až po užívateľskú a organizačnú kyberbezpečnosť. Lukáš má hlboké porozumenie poslaniu PDCS a dokáže organizáciu viesť v súlade s hodnotami dialógu, posilňovania demokratickej kultúry v spoločnosti i nenásilného riešenia konfliktov.
Prečítajte si o našich hlavných aktivitách v minulom roku vo výročnej správe 2023.
Novinky z našej publikačnej činnosti
Naša nová príručka nasvetľuje environmentálne konflikty z rôznych pohľadov a prináša nástroje, ako si s nimi lepšie poradiť v každodennej práci. Stiahnuť si ju môžete na našej web stránke.