Hľadáte projektového partnera?
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Projekt "Scenáre rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku do roku 2040" (2022 - 2023) bol zameraný na vytvorenie scenárov rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku a na ich základe bol vytvorený hybridný vzdelávací program pre organizácie občianskej spoločnosti v oblasti adaptácie na “nový normál" v postcovidovej a postkonfliktej dobe.
Autor fotky: Mostafa Meraji (Unsplash)
Pred rokom 2019 bolo na svete len málo ľudí, ktorí varovali, pred "veľmi nepravdepodobnou udalosťou", akou je globálna pandémia, ktorá otriasla zdravím a bezpečnosťou v celosvetovom meradle. Len málokto predpovedal také zlomové udalosti a hospodárske dôsledky, ktoré by ovplyvnili celkovú povahu ľudskej práce a životné trendy. Áno, boli tu ojedinelé hlasy (napríklad Bill Gates alebo Nassim Nicholas Taleb), ktoré možno viac na základe intuície než na základe prepracovanej predpovede varovali, že "čierne ovce vo vývoji spoločnosti" nemožno vylúčiť. Vidíme, že predstavitelia novej generácie Alfa sú citlivejší ako staršie generácie na zmenu klímy a na naliehavosť krokov, ktoré je potrebné prijať v súvislosti s nadchádzajúcimi globálnymi dôsledkami zmeny klímy. Vieme, že nejde "len" o prírodu, že nejde "len" o energiu, že nás čakajú tektonické zmeny charakteru spoločnosti, migračné pohyby a "nový normál". Tieto pohyby sa týkajú celého sveta a týkajú sa aj nášho "ospalého Slovenska". Pred týmito pohybmi sa nedá utiecť, nedá sa niekde ležať a čakať, kým to "zmizne".
Ani v občianskom sektore si nevystačíme so starými zvykmi a tradičnými projektovými aktivitami - nebude stačiť oprášiť staršie projekty, pripraviť nový tréningový balíček, vydať nové brožúry s trochu zmeneným zameraním. V PDCS cítime, že nová situácia si vyžaduje iný pohľad na realitu. Musíme plánovať do budúcnosti v neistom svete, v ktorom nemôžeme používať "osvedčené" kroky a aktivity. Spolu s našimi kolegami a partnermi z neziskových organizácií ich musíme objaviť a premenovať. Nemôžeme im prinášať hotové vzdelávacie programy, ktoré budú servírovať nové témy “na podnose”. Chceme ich premenovať spolu s nimi. Prostredníctvom náročného a novátorského úsilia, pri ktorom využijeme scenárový prístup a plánovanie scenárov. Ekosystémovou analýzou s využitím prístupu PESTLE (politické, ekonomické, sociologické, technologické, právne a environmentálne faktory) plánujeme zistiť, aké sú hnacie sily a aká je pravdepodobnosť, že sa objavia nové faktory, ktoré budú signalizovať, kam budú smerovať organizácie občianskej spoločnosti na Slovensku v kontexte európskeho a svetového pohybu.
V priebehu šiestich mesiacov sme sa spolu s vybranými expertmi a po testovaní s približne 50 neziskovými organizáciami, platformami a iniciatívami pokúsili najprv identifikovať možné scenáre vývoja, ktoré sektor čakajú. Veríme, že po tomto rámcovaní organizácie, platformy a iniciatívy oveľa efektívnejšie chápali svoje potreby a potreby svojich komunít a na ich základe sme pripravili konkrétne zameraný vzdelávací program.
Vzdelávací program sme pripravili participatívnym spôsobom spolu s organizáciami - program, ktorý bol viac individualizovaný, skôr hybridný z hľadiska online a offline prístupov a líšil sa od tradičných školení, ktoré sme doteraz realizovali. Keďže sa mení charakter spoločnosti, vzniká citlivosť na nové výzvy a sme si istí, že neobíde ani systémy, ktoré sa vo vzdelávaní používali doteraz.
Možno nás obdobie po skončení programu Covid-19 a zmeny, ktorým budeme čeliť, desia, ale môžeme ich vnímať aj ako výzvu, ktorá môže byť rozhodujúcim krokom vpred. Radi by sme sa na ňom podieľali.
Projekt Scenáre rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku do roku 2040 bol podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý bol financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 - 2021. Správcom programu bola Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Koordinačná skupina - zriadenie a práca
Koordinačnú skupinu tvorilo 5 expertov z mimovládneho sektora a verejných alebo podnikateľských inštitúcií a experti z prostredia darcov. Úlohou koordinačnej skupiny bolo vytvorenie stratégie prípravy scenárov a navrhnutie celého procesu vedúceho k tvorbe scenárov (hlavná téma/otázka, rámcovanie témy, časový horizont, geografický rámec scenárov, komu sú scenáre určené - kto sú zainteresované strany, aké znalosti/odborníkov potrebujeme pri tvorbe scenárov), ako aj koordinácia panelu expertov (aktivita 2), príprava správy z procesu a na jej základe vytvorenie návrhu vzdelávacieho programu pre MVO, ktorého návrh reagoval na scenáre.
Panel expertov - zriadenie a práca
Úlohou skupiny expertov bolo identifikovať hybné sily, trendy a scenáre v oblasti občianskej spoločnosti. Skupinu tvorilo 5 výskumníkov a prognostikov, ktorí zhromažďovali a následne overovali údaje. Vzniku scenárov predchádzal viacstupňový proces diskusie (delfská metóda atď.).
Séria koordinačných a expertných stretnutí skupiny (overenie získaných údajov vo vzťahu k trendom).
Cieľom stretnutí bolo vytvorenie stratégie tvorby scenárov (1. stretnutie), overenie získaných údajov vo vzťahu k trendom (2. stretnutie) a revízia konečného produktu (3. stretnutie). Na základe hotových scenárov sme určili oblasti činnosti, v ktorých sme poskytli praktické a usmerňujúce postupy - ako sa pripraviť na dané situácie, ako na ne reagovať.
Záverečná správa z procesu tvorby scenárov
Záverečná správa v rozsahu približne 20 normostrán pozostáva z dvoch častí: 1) hybné sily a scenáre, 2) oblasti činnosti pre MVO (čo a ako treba zmeniť). Správa slúži ako východiskový materiál na prípravu súboru školení (činnosť 6).
Okrúhle stoly so zástupcami MVO
Séria piatich okrúhlych stolov pre zástupcov MVO s cieľom predstaviť oblasti činnosti a scenáre rozvoja OOS. Priestor na pripomienky a námietky. Na každom okrúhlom stole sa zúčastnili zástupcovia 10 MVO.
Vzdelávací súbor pre MNO
Školenia zamerané na podporu neziskových organizácií a ich schopnosti pripraviť sa na identifikované scenáre a oblasti činnosti. Súbor školení pozostával z troch 3-dňových online modulov a dvoch 3-dňových prezenčných modulov pre 20 účastníkov z prostredia občianskej spoločnosti a neziskového sektora.
Obedové semináre
Osem vzdelávacích seminárov realizovaných počas projektu. Každý seminár bol určený pre 10 až 15 účastníkov. Témy seminárov zodpovedali identifikovaným oblastiam činnosti a scenárom, ktoré vznikli v prvej časti projektu.
Súvisiace články
Nórska partnerka projektu Lillian Hjorth, riaditeľka Menneskerettighetsakademiet (Akadémia ľudských práv), napísala zaujímavú úvahu o vývoji a stave nórskej občianskej spoločnosti.
Human Right Academy, Oslo, Nórsko
Active Citizens Fund - Island, Lichtenštajsko, Nórsko
Môže sa vám ozvať naša Monika?
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Prihlásiť sa na odber noviniekMonika Straková
Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie