Hľadáte projektového partnera?
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Ochrana hodnôt a základných práv EÚ prostredníctvom účasti verejnosti a pomoci občianskej spoločnosti v strednej Európe
Rastúca sociálna polarizácia a oslabovanie liberálnej demokracie v EÚ, ale najmä v stredoeurópskych členských štátoch, predstavujú pre občiansku spoločnosť veľké riziká, ktoré sa čoraz viac prejavujú prísnejšou kontrolou organizácií občianskej spoločnosti, znižovaním ich finančnej nezávislosti, zastrašovaním občianskych aktivistov a vykresľovanie občianskej spoločnosti ako verejného nepriateľa. To všetko ohrozuje silnú a dynamickú občiansku spoločnosť, ktorá je základnou požiadavkou liberálnej a pluralitnej demokracie.
Cieľom projektu PROTEUS bolo chrániť, propagovať a zvyšovať povedomie o európskych hodnotách a základných právach, a o základných právach občanov EÚ, ktoré sú zakotvené v Charte základných práv Európskej únie. Projekt pokrývajúci osem krajín strednej Európy – Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko – poskytoval cielené granty a na mieru šité budovanie kapacít pre miestne organizácie občianskej spoločnosti a zvyšoval ich kapacity v oblasti fundraisingu, riadenia a schopností obhajoby so silným zameraním na občianskych aktérov v okrajových a vidieckych oblastiach.
Ako PDCS sa zameriavame na posilnenie odolnosti neziskových organizácií pôsobiacich v podmienkach, kedy je im poskytovaný menší priestor a na podporu občianskeho aktivizmu v okrajových oblastiach.
Ako to fungovalo v praxi?
Pre našu prácu na Slovensku máme nasledujúce výstupy:
Hlavný koordinátor projektu: Transatlantická nadácia
Projekt bol financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory sú však iba názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru. Európska únia ani orgán poskytujúci pomoc za ne nezodpovedajú.
Posilnenie kapacít watchdog organizácií v oblasti strategickej litigácie
Napriek pokusom populistov a neliberálnych lídrov podkopať nezávislosť súdnictva sú domáce a medzinárodné súdy často najúčinnejším fórom na spochybňovanie diskriminačných zákonov, odstraňovanie kontrol a rovnováhy, presadzovanie slobody informácií a odolávanie autoritárskemu právnemu inžinierstvu. Strategické súdne spory sú kľúčovým nástrojom ľudskoprávnych a protikorupčných watchdog organizácií na presadzovanie ochrany základných práv, transparentnosti a liberálneho konštitucionalizmu právnymi prostriedkami.
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Prvá projektová výzva Mozaika lokálnej zmeny na podporu mládežníckej občianskej angažovanosti a zapojenie občanov v menších mestách a obciach na Slovensku a jej vyhodnotenie.
Druhá projektová výzva Mozaika lokálnej zmeny na podporu mládežníckej občianskej angažovanosti a zapojenie občanov v menších mestách a obciach na Slovensku.
Sofia Platform (BG)
CERANEO (HR)
Via Foundation (CZ)
Power of Humanity Foundations Supporters (HU)
Shipyard Foundation (PL)
CERE (RO)
PDCS (SK)
SLOGA (SI)
Spolufinancované EÚ
Môže sa vám ozvať naša Monika?
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Prihlásiť sa na odber noviniekMonika Straková
Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie