Hľadáte projektového partnera?
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Projekt PANORAMA (2022 - 2023) analyzoval online nenávistné prejavy prostredníctvom ich vzorcov a dynamiky s cieľom pôsobiť proti nenávistným prejavom na celom svete. Projekt sa postavil čelom k riešeniu nenávistných prejavov, ktoré si vyžadujú dostatočné porozumenie trendom v online priestore a iných vlastností týchto prejavov.
Nenávistné prejavy možno riešiť len vtedy, keď im rozumiete. To je dôvod, prečo projekt PANORAMA prišiel s prelomovým výskumom povahy nášho online prostredia a jeho dynamiky, ktoré podporuje nenávistné prejavy. Projekt sa zameral na jazykové prejavy nenávistných prejavov online, na siete, ktoré spájajú páchateľov nenávistných prejavov a na úlohu, ktorú zohrávajú médiá pri šírení dezinformácií prostredníctvom svojich stratégií.
Paneurópske observatórium pre zmierňovanie nenávistných prejavov chcelo dosiahnuť svoj cieľ v boji proti nenávistným prejavom online tým, že odhaľovalo vzorce týchto nenávistných prejavov a venovalo sa nepretržitému oznamovaniu nenávistných prejavov v EÚ. Observatórium skombinovalo výskum tzv. big data a sieť pozostávajúcu z viac ako päťdesiatich expertov s cieľom získať poznatky o vzorcoch, trendoch a faktoroch, ktoré spôsobujú nenávistné prejavy v online priestore a extrémizmus. Výsledkom projektu je online systém a platforma na monitorovanie nenávistných prejavov v 24 jazykoch EÚ. Nepretržité oznamovanie nenávistných prejavov a ich dôsledná analýza zlepšuje pozitívnu komunikáciu medzi rôznymi relevantnými orgánmi. Údaje, ktoré platforma zhromaždila, ponúkajú politickým činiteľom, vedcom a orgánom činným v trestnom konaní lepšie pochopenie nenávistných prejavov. Títo aktéri sú schopní navrhnúť a realizovať lepšie prispôsobené a personalizované reakcie na online nenávistné prejavy.
PDCS je súčasťou medzinárodného konzorcia partnerov a prispelo k projektu organizovaním a spoluorganizovaním národných a regionálnych okrúhlych stolov, ktoré sa uskutočnili s cieľom poskytnúť postrehy a informácie o problematike, diskusie o všeobecných témach nenávistných prejavov a aktuálnych témach. Dvojdňová konferencia „Civic Actors in War and Peace“, ktorá sa konala 9. – 10. novembra 2022 v Bratislave, umožnila výskumníkom zdieľať poznatky z výskumu platformy a dát. Tým sa odkryli možnosti pozitívnych naratívnych kampaní, ktoré zlepšujú naše online prostredie.
Projekt Panoráma nadväzuje na aktivity Projektu Grey.
Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.
Online systém a platforma na monitorovanie nenávistných prejavov.
Národné a regionálne okrúhle stoly.
Na medzinárodnej konferencii "Občianski aktéri v časoch vojny a mieru" sme sa zamerali na prieskum stratégií, ktoré môžeme ako občianski aktéri využiť na riešenie nenávisti, polarizácie a extrémizmu v našich online aj offline komunitách, v čase vojny aj mieru. Pozrite si rečníkov, ktorých sme pozvali.
Medzinárodná fotografická súťaž - KONFLIKT CEZ OBJEKTÍV bola organizovaná koncom roka 2022 a myšlienkou súťaže bolo vyzvať študentov na univerzitnej úrovni akýchkoľvek študijných programov a neprofesionálnych fotografov, aby nám zaslali fotografie, ktoré nám ukážu, ako vnímajú konflikt súčasných spoločností.
Dare To Be Gray
Textgain
Európska únia - Rights, Equality & Citizenship Programme
Môže sa vám ozvať naša Monika?
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Prihlásiť sa na odber noviniekMonika Straková
Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie