CSO Lídri na dlhú trať

Projekt "CSO Lídri na dlhú trať" (2020 - 2022) bol zameraný na budovanie líderských kapacít a odolnosti organizácií. Zameriaval sa na podporu dvoch typov lídrov. Prvým boli nastupujúci riaditelia MVO, ktorí nedávno nastúpili do riadiacej funkcie. Druhou skupinou boli vedúci pracovníci na vyšších pozíciách, ktorí boli po rokoch pôsobenia v riadiacej funkcii často prepracovaní alebo vyhorení. Cieľom projektu bolo tiež posilniť organizácie, konkrétne budovať ich odolnosť (odolnosť voči nepredvídateľným zmenám). 

CSO Lídri na dlhú trať

V čase, keď sú nielen na Slovensku spochybňované liberálno-demokratické piliere spoločnosti, je flexibilná a životaschopná občianska spoločnosť mimoriadne dôležitá pre vyváženie negatívnych vedľajších účinkov, vrátane oslabenia dôvery v demokratické hodnoty alebo rastúcej neznášanlivosti voči menšinám. Občianska spoločnosť musí adekvátne reagovať na meniace sa podmienky v spoločnosti a neziskové organizácie a ich lídri potrebujú adekvátne zručnosti, aby sa vedeli orientovať a reagovať na zhoršujúcu sa situáciu. 

Táto situácia nie je nová. Poznáme ju z prostredia autoritárskych režimov, ale aj z vlastnej minulosti, z období, keď bolo fungovanie občianskej spoločnosti ohrozené nepriateľskými zásahmi štátu a rastúcou nevraživosťou voči občianskym subjektom. V súčasnosti sa aj demokraticky zvolené vlády čoraz častejšie uchyľujú k praktikám, ktoré obmedzujú činnosť aktérov občianskej spoločnosti, a snahy o obmedzenie ich priestoru sa stávajú skôr normou ako výnimkou. 

Aké sú možnosti organizácií reagovať? Jednou z nich je budovanie vlastnej odolnosti - teda schopnosti rýchlo a cielene sa prispôsobiť neočakávaným zmenám, aby organizácie v neistom alebo nestabilnom prostredí nielen prežili, ale aj prosperovali. V súvislosti s týmto projektom je potrebné upozorniť na dva faktory, ktoré úzko súvisia s odolnosťou organizácie. Sú nimi vedenie organizácie - líder alebo lídri - a model fungovania. 

Generácia lídrov neziskových organizácií, z ktorých viacerí zakladali organizácie od začiatku rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku, odviedla veľmi dobrú prácu pri zakorenení, profesionalizácii a hľadaní udržateľnosti sektora. Títo lídri a ich organizácie však v súčasnosti čelia významnej zmene v schopnosti prispôsobiť svoje poslanie a štruktúru požiadavkám meniaceho sa prostredia, a to najmä v nasledujúcich oblastiach: 

  • Zastarané, nereagujúce modely fungovania - mnohé z týchto organizácií, ktoré vznikli v 90. rokoch, nezachytili nové trendy v obchodných modeloch, možnostiach financovania alebo spôsoboch komunikácie. Po 10 až 30 rokoch praxe sú mnohí z týchto vedúcich predstaviteľov unavení, spoliehajú sa na rutinu a niekedy sa stávajú prekážkou ďalšieho efektívneho rozvoja alebo strategických zmien.  
  • Transformácia vedenia - schopnosť transformovať vedenie organizácie tak, aby prechod od zakladateľa, resp. dlhoročného lídra k jeho/jej nástupcovi/nástupkyni bol prirodzený, bez väčších otrasov a umožnil zachovať to, čo funguje, ale aj priniesť nové postupy riadenia. Ukazuje sa, že organizácie, ktoré si uvedomili potrebu profesionalizácie svojich lídrov a dostatočne včas pripravili ich nástupcov, fungujú dobre a napredujú. Na druhej strane sú organizácie, ktoré sa prebudia neskoro, až keď je potreba vážnych organizačných zmien a vedenia už vystupňovaná, a následne zmeny robia buď s veľkou dávkou improvizácie, alebo vôbec. 
  • Nová generácia lídrov - vedenie sa už vo viacerých organizáciách zmenilo, ale noví lídri sú často vrhaní do vody bez predchádzajúcich skúseností a s minimálnou prípravou na túto úlohu. Často sa stretávajú s otázkami riadenia ľudí, nastavenia odmeňovania, strategického smerovania organizácie alebo optimálneho nastavenia organizačnej štruktúry. 

V nadväznosti na uvedené potreby mal projekt tri hlavné ciele: 

  • Posilniť riadiace schopnosti nastupujúcich riaditeľov organizácií občianskej spoločnosti a pomôcť im lepšie pochopiť ich novú úlohu a stať sa profesionálnejšími v riadení organizácie. 

  • Poskytnúť podporu vedúcim pracovníkom organizácií občianskej spoločnosti, ktorí sú ako dlhoroční riaditelia vystavení stresovým situáciám a izolácii, keď sa na rozdiel od bežných pracovníkov často nemajú na koho obrátiť so žiadosťou o pomoc a podporu. 

  • Posilniť tie neziskové organizácie, ktoré sú a budú piliermi občianskej spoločnosti a potrebujú posilniť svoju odolnosť, aby mohli naďalej plniť svoje poslanie. 

Projekt "CSO Lídri na dlhú trať" bol podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý bol financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 - 2021. Správcom programu bola Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. 

Hľadáte projektového partnera?

Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.

Projektové aktivity

  • Zriadenie a činnosť projektového poradného zboru

  • Program pre začínajúcich lídrov – tréningy odolnosti a vedenia

  • Program pre začínajúcich lídrov – Poradenská podpora pre organizácie občianskej spoločnosti

  • Program pre začínajúcich lídrov – študijná cesta do Nórska

  • Podpora pre senior lídrov – program Peer Couching

  • Otvorené vzdelávacie semináre v regiónoch

  • Záverečný workshop pre začínajúcich a vyšších lídrov

Projektoví partneri

  • Human Rights Academy, Oslo, Nórsko

    Human Rights Academy, Oslo, Nórsko

Donori

  • Active Citizen Fund- Island, Lichtenštajsko, Nórsko

    Active Citizen Fund- Island, Lichtenštajsko, Nórsko

Konzultanti

  • Môže sa vám ozvať naša Monika?

    Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

    Prihlásiť sa na odber noviniek
  • Monika Straková - Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie

    Monika Straková

    Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie


    / +421 2 5292 5016