1. Čerstvé, ale v kontajneri (2010 Nemecko)
Zo všetkých filmov o odpade tento je najlepší. Svojho času pomohol otvoriť búrlivú diskusiu o plytvaní potravinami. Ukazuje, ako spôsob výroby, skladovania a predaja potravín predovšetkým veľkými korporáciami ničí prírodu aj poľnohospodárov, ale najmä devalvuje jednu zo základných etických noriem ľudských kultúr - úctu k jedlu. Autori filmu neobviňujú, len ukazujú rôzne články globálneho systému, ktorý je nemorálny a neudržateľný. Nemecký poľnohospodár vysvetľuje, že musí nechávať polovicu úrody zhniť na poli, lebo príliš malé či príliš veľké zemiaky sú nepredajné. “Das ist nicht richtig,” hovorí smutne. Zábery bagra v tonách chleba zmiešaného s plastovými obalmi zamrazia aj najväčších cynikov. Film v slovenčine na Youtube.
2. Our planet (2019 Netflix)
Nedá sa v tomto rebríčku nezaradiť dokument o prírode Davida Attenborougha. Tento seriál je však výnimočný tým, že na rozdiel od mnohých podobných dáva veľmi konkrétnu a prelomovú nádej. V skratke povedané, prináša dôkazy o tom, že ak necháme prírodu na pokoji, dokáže sa sama doslova zázračne regenerovať. Attenborough prináša svedectvá o neuveriteľne uzdravených koralových útesoch v stredomorí, či kúskoch dažďového pralesa, ktoré prekvapili aj vedcov svojím rozmachom a zdravým ekosystémom. Čo bolo treba urobiť? Nedevastovať, ale ani nezachraňovať, proste nechať tak. Nabúrava to náš naučený zvyk mať všetko pod kontrolou, intervenovať, napravovať, vylepšovať… Seriál v angličtine s českými titulkami na Netflixe.
3. Patriotic Act:The Ugly Truth of Fast Fashion (2019 USA)
Ak máte radi ukričané americké talk-show, toto si fakt užijete. Hasan Minhaj dokáže v tejto epizóde veľmi inteligentne a zároveň polopatisticky odhaliť tony pokrytectva, ktoré sa skrývajú v módnom priemysle. Od manipulácie spotrebiteľského vkusu a nevyhnutnosti vyrábať a predávať stále nové veci, až po zbavovanie sa starého oblečenia pod pláštikom dobrých skutkov. Vidíme na skládkach v Afrike horieť tony oblečenia, ktoré Američania a Európania “darovali”. Nechýbajú zabijácke štatistiky a úžasný záver, ktorý vám odpáli dekel: “Chceš zachrániť planétu? Nos svoje oblečenie dlhšie!” Napriek zdanlivej banálnosti a prvoplánovosti je to podľa mňa veľmi inteligentne spracované. Epizóda v angličtine s českými titulkami na Netflixe.
4. Ovčiarskou cestou (2021 Slovensko)
Hoci obrazy Slovenska zredukované na krpce a valašky veľmi neobľubujem, tento film ma dostal. Dokument zložený zo vzácnych archívnych záberov a výpovedí ľudí, ktorí zasvätili život tradičnému ovčiarstvu. Tie sú doplnené láskavým a vecným komentárom odborníčky na ovčiarsku kultúru. Film neidealizuje ovčiarstvo, ukazuje bačov a valachov aj s ich škaredými zlozvykmi a nie vždy láskavými tradíciami (valaška v chrbte ženy, ktorá sa priplietla, kde nemala čo hľadať sic!). Zároveň však ukazuje spätosť s prírodou, zladenie ľudského a prírodného času, spôsoby riešenia konfliktov (s prírodou aj medzi ľuďmi) a pokoru voči životu ako takému. Slovenský film na festivale Ekotopfilm 2022.
5. Man (2012 Anglicko)
Animovaný krátky film o tom, kam až môže doviesť "panský vzťah" človeka k prírode. Jeho tvorca, Steve Cutts, má na konte viacero znepokojivých krátkych filmov, ktoré tnú do živého. Preháňanie, ktoré umožňuje animácia, tu skvele vykresľuje aroganciu a bohorovnosť človeka/bieleho muža, v tomto prípade najmä vo vzťahu k zvieratám. Bezkonkurenčne najstrašnejší film z tohto zoznamu. Film používam ako spúšťač diskusie vo svojich tréningoch. Pardon. Tak už asi neprídete 🙄 Film bez hovoreného slova na Youtube
A ak nemáte dosť, pozrite si pokračovanie Man 2020. Tiež hrozné a pravdivé.
6. Žena na válečné stezce (2018 Island, Francúzsko, Ukrajina)
Islandský hraný film, ktorý krásnym severským smutnosmiešnym spôsobom vykresľuje príbeh o osobných voľbách, rodine a občianskom aktivizme. Hlavnou hrdinkou je “obyčajná pani”, hudobníčka, v druhom živote zarytá aktivistka až ekoteroristka. Podstata filmu spočíva v rozhovoroch postáv o tom, čo je to poriadok, či je správne násilím ničiť veci, s ktorých existenciou nesúhlasíme, ale aj o význame rodinnej súdržnosti napriek názorovým nezhodám a podpore starých priateľov. Rozprávkový koniec nevadí, lebo to nie je o konci, ale o ceste. A práve to je na tom dobré. Film v islandčine s českými titulkami dostupný na edisonline.sk
7. The Green Lie (2018 Rakúsko, Nemecko, USA)
Zelená lož je dokument inšpirovaný knihou známej reportérky Kathrin Hartmann, ktorá
vyšla aj v slovenčine. Popisuje veľmi dôkladne spôsoby, ako veľké korporácie manipulujú našou snahou “zachraňovať planétu” pomocou správnych nákupov. Absurdita podvodov s nálepkou “udržateľný” by bola smiešna, keby sa od času vzniku filmu k podobným praktikám nezačali uchyľovať aj štáty a medzinárodné organizácie. A tak kupujeme eko-friendly elektrokolobežky, férovú kávu v kapsuliach, dokonca “zelený” plyn. Film o našej pohodlnosti a ochote uveriť, že môžeme ísť business as usual a všetko sa vyrieši. Nepríjemné… Celý film v nemčine na
Youtube, dajú sa nastaviť automatické titulky.
8. La belle verte (1996, Francúzsko)
Toto je veľká sranda. Sci-fi komédia o superinteligentných bytostiach z vesmíru, ktoré navštívia Paríž a nevedia sa vynačudovať nad zlým stavom prírody a ovzdušia, ale aj nad ešte horším stavom medziľudských vzťahov či politiky. Mňa osobne najviac dojíma scéna, kde primár v nemocnici ziape na pokojnú mimozemšťanku: “Pani, viete vy vôbec, s kým sa zhovárate?” A dáma z vesmíru odpovedá: “Zhováram sa s vami, pane, áno s vami. Odporúčam vám počúvať, keď vám ľudia niečo hovoria, je to veľmi praktické.” Groteska so známymi hercami nie je o ekológii, je o tom, ako zraňujeme seba aj prírodu a ako niekedy zabúdame, na čom naozaj záleží. Film vo francúzštine s českými titulkami na Netflixe.
9. Kurčatá pre Afriku (2014 Nemecko)
Film pre tých, ktorí radi skúmajú globálne prepojenia a nezmysly globálneho obchodu. A neboja sa dokumentárneho hororu. V skratke (pardon za spoiler) popisuje, ako za dotácie v Európe vyrobíme tony zbytočného kuracieho mäsa, keďže Európan zje iba prsia, a zvyšok koluje po zemeguli, viacnásobne zmrazený a rozmrazený nakoniec triafa do chudobných regiónov Afriky, a tam vo forme lacného mäsa z trhu vytláča lokálne dochované kurence pochádzajúce z fariem podporených z medzinárodných programov pomoci. Točí sa vám hlava? Nájdete tu množstvo argumentov pre mudrlantov, ktorí veria tomu, že si neschopní Afričania nevedia dopestovať jedlo a preto hladujú. No a kura si kúpite už len v celku. Celý film v slovenčine na Youtube.
10. Znovuzrodenie lesa (2009 Slovensko)
Najkrajší film vysvetľujúci princíp prirodzenej obnovy lesa vytvorený skupinou renomovaných odborníkov, doplnený krásnou animáciou. Ak máte radi knižky Petra Wohlebena, nájdete sa tu. Inteligentný a láskavý slovenský film o slovenskom lese. Pochopíte, prečo nie je dobré, aby bol les “čistý” a že život má rôzne podoby, nielen tie, ktoré voňajú a rastú… Vhodný pre všetky vekové kategórie a pre všetky príležitosti. Celý film v slovenčine na Youtube
A bonus nadovšetko: Cunk on Earth (2022 Veľká Británia)
Asi nikoho okrem mňa nenapadne tento bláznivý seriál zaradiť na zoznam o prírode. Ono to totiž vôbec nie je o prírode. Ide o napodobeninu dokumentov BBC, natočenú BBC, kde reportérku Philomenu Cunk hrá skvelá britská komička Diane Morgan. Je to história ľudskej civilizácie, ktorá si s britským humorom vyšpičkovaným ad absurdum robí srandu… z ľudskej civilizácie, ako si ju radi prezentujeme v Európe a USA. Vysmieva sa veľkým umeleckým dielam, vedcom, americkému snu, britskej monarchii aj Leninovi, kozmonautom (drží minútu ticha za zomrelú Laiku - takže vzťah k prírode tu predsa len je), rasizmu aj Stevovi Jobsovi, ktorý “pred smrťou donútil svojich kolegov sľúbiť, že každé tri roky budú meniť tvar konektora nabíjačky, a potom sa uploadol do cloudu.” Philomena vám dá to, čo v tejto dobe kríz, nielen klimatických, tak veľmi potrebujeme. Nadhľad a humor. Seriál v angličtine s českými titulkami na Netflix.
No a keď to všetko dopozeráte, popremýšľajte, či nie je predsa len lepšie ísť sa prejsť von do lesa. Teda, ak vám ešte nejaký zostal.