PUBLIKACIE

Yahoo Boys a ďalšie klebety z ciest

Dušan Ondrušek

 

Dušan Ondrušek

Jazyk: Slovenský
Počet strán: 220
Rok vydania: 1. vydanie, 2017

Kúpiť 

Cena: 9,60 EUR bez poštovného, objednajte si knihu cez web formulár, alebo e-mailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Kniha Dušana Ondruška s fotografiami Andreja Bána.

Keď sa povie „klebety“, zvyčajne si predstavíme povrchné historky o viac či menej známych ľuďoch, ktorých sú plné časopisy, malomestské kaderníctva či lesklé kaviarne v nákupných centrách. Dušanove klebety vlastne vôbec nie sú klebetami. Sú to citlivé smutno-smiešne útržky príbehov o ľuďoch, ktorí sa ocitli niekde na hraniciach. Či už sú to absurdne rozmnožené etnické hranice na Balkáne, hranice rešpektu k ľudskej dôstojnosti v Bielorusku, náboženské hranice boja o život v Iraku, alebo len hranice chápania nespravodlivosti kdekoľvek na svete.

Zuza Fialová

 

.... A na vrchole bolo vidieť celú Mitrovicu aj s okolím. Aj z tej výšky bolo cítiť, že v meste je život, ale nebolo jasné, ktorá časť je srbská a ktorá albánska. Zhora všetko splývalo a bolo to jedno. Škoda, že tam nebolo ani nohy. Keby sme sa z tej výšky dívali častejšie, možno by sme tam nevideli dve mestá, ale jedno...

Klebety z Kosova


....Na pódium vyšlo sedem postarších žien. Ak by niekto chcel vybrať typy, ktoré sa vizuálne najmenej hodia na flamenco, vybral by si presne takto. Vlasy mali vyčesané dohora, na boku hlavy biele kvety, v ušiach obrovské biele oringle z plastu. Spustilo sa gitarové flamenco a ony začali tancovať. Dupali. Silno. Občas aj súčasne. Flamencovsky lúskali prstami, klopali podpätkami, točili bokmi a pri pohadzovaní dlhými sukňami bolo na sekundu vidieť biele vychudnuté alebo aj macaté celulitídové stehná, natriasajúce sa bruchá a trhané pohyby. A súčasne v očiach a na lícach bola energia a radosť a snaha a drajv. Snažil som sa pochopiť, čo sa to tu deje – nie, nemohol to byť obyčajný tanečný krúžok, kde cvičiteľka predvádza, čo nacvičila so ženami, ktoré si len tak chodia zatancovať. Tušil som správne. Tanečnica flamenca Ana Maria Ruiz vedie tzv. flamencoterapiu. Flamencoterapia je určená pre ľudí s depresiou, ľudí trpiacich samotou, Alzheimerom a stareckou demenciou. Nutnosť pamätať si kroky udržuje čulú myseľ. Správne držanie tela posilňuje chrbticu a panvové svalstvo, čo pomáha pri problémoch s nervami a s inkontinenciou. Granada ponúka rôzne typy flamenca – originálne cigánske flamenco, ľudí z flamencovských akadémií, komercionalizované flamenco… Toto alzheimerovské flamenco malo najväčšiu šťavu. Možno sa k nemu raz prepracujem. Ak k tomu dôjde, rád by som v tom čase o tom ešte vedel.

Klebety z Granady