BLOG

Sergej Bezboroďko - organizátor desiatok dobrovoľníckych akcií čistenia mesta, záchranca parku, majiteľ dvesto tisíc použitých batérií. Hoci poslanci mesta veľkosti Bratislavy majú pred ním rešpekt, jeho otec stále neverí, že ekologický aktivizmus má zmysel. Spravodlivosť vo svojej krajine vníma aj cez úctu k životnému prostrediu, lebo podľa neho príroda sa nevie proti nespravodlivosti brániť. Má nespornú zásluhu na tom, že Černigov, mesto pri ruskej a bieloruskej hranici, prekvitá zeleňou a hluk dopravy v ňom zaniká v speve vtákov. Sergej má schopnosť nakaziť vás optimizmom a motivovať vás robiť veci, ktoré by sa mohli zdať nezmyselné. Ako napríklad voziť cudzie smeti vlastným autom... Rozprávali sme sa nielen o živote bez smetí, ale aj o samospráve a budúcnosti Ukrajiny.

Chcete účinne prispieť k boju proti globálnemu otepľovaniu? Majte menej detí! K tomuto záveru došli výskumníci zo švédskej Lund University. Ich výsledky v júli publikoval Guardian a informácie z jeho článku preleteli počas najteplejších letných dní veľkou časťou slovenských médií. Jeden graf z výskumu za všetky:

05. september 2017,

„Kódenie" mení svet. Algoritmy, API rozhrania, predikcie na základe minulých dát - to všetko formuje nielen náš dnešný životný priestor a aktivity, ale najmä ten budúci. Programovanie úžasných app-iek ale nemusí byť len na prospech spotrebiteľov, zákazníkov, či firiem. Programujú sa aj veci pre "social cause", užitočné pre zraniteľné skupiny ľudí, životné prostredie či hoci aj nadšencov bicyklovania. V októbri sa jedného podujatia s ľuďmi tejto krvnej skupiny môžeš zúčastniť na brnenskom hackathone organizácie Nesehnutí. Na parádny výsledok nestačia samotní programátori, ani samotní web dizajnéri, ani samotní nadšenci s užitočnými nápadmi na aplikácie pre spoločenské dobro. Treba ich tam všetkých naraz. Ak cítiš, že máš čím prispieť,  alebo si máš čo odniesť, pridaj sa. Budeme tam aj my z PDCS.

05. september 2017,

Čím sa dá vysvetliť psychické znecitlivenie („psychic numbing“), ktoré pozorujeme naokolo? Psychológ z univerzity v Oregone, Paul Slovic, sa desaťročia venuje otázke, prečo nás netrápia masové zverstvá a utrpenie ľudí. Otupievame? Je to sebazáchovná slepota, ekonomizovanie empatickej kapacity?  

13. jún 2017,

Môže sa trollom stať hocikto? Komu to naozaj hrozí? 

Martin Bútora píše o knihe Dušana Ondruška: kniha sa volá Yahoo Boys, aj keď by sa mohla volať napríklad Flamencoterapia, Zasnený lúč mesačného splnu, Kravaťáci a teniskári či Gúúúd móóórnííg, tíííííčrr či nejakým iným názvom jednotlivých kapitol. Akurát ten podtitul – „klebety“ je pri každej kapitole ten istý, či už ide o o záznamy z Peru a Kolumbie, z Kene alebo Nigérie, z Erbilu v Iraku alebo Nairobi v Keni, z bieloruského Minska či z Prištiny v Kosove, zo španielskej Granady alebo z Londýna a Washingtonu.